W 80 lat po mierci kompozytora Balet Cracovia Danza sięga po raz pierwszy po Harnasie Karola Szymanowskiego, jedno z najbardziej znanych dzieł tego twórcy. Ten balet-pantomima jest nie tylko pierwszym w historii muzyki polskiej utworem scenicznym w całoci opartym na folklorze Podhala, ale także pierwszym, który w tak doskonały sposób łšczy w sobie elementy muzyki ludowej z indywidualnym stylem kompozytora. Do tej pory Balet Cracovia Danza miał w repertuarze tylko jeden spektakl oparty na muzyce Szymanowskiego: Barwy Polski, którego premiera odbyła się w Narodowym Starym Teatrze, w 2011 roku. Tym razem Balet Cracovia Danza postanowił zmierzyć się z arcydziełem.
Karol Szymanowski zafascynowany, baletami Igora Strawińskiego i spektaklami Sergiusza Diagilewa, postanowił napisać balet, ale pomysł dojrzał dopiero w 1922 roku. Wówczas kompozytor zaczšł zbierać materiały do utworu. Jednak bezporednim impulsem do powstania baletu stało się w 1923 roku wesele góralki Heleny Gšsienicy-Roj z Jerzym Rytardem. Od tego czasu trwała praca nad Harnasiami. Balet został ukończony w roku 1931, co było olbrzymiš ulgš dla kompozytora, który tak powiadomił o tym w licie swojego przyjaciela, Grzegorza Fitelberga: w tej chwili napisałem Fine na ostatniej stronie Harnasiów i cieszę się, że mi ten tyloletni kłopot z głowy spadł. Prapremiera utworu odbyła się cztery lata póniej w Pradze, ale dopiero premiera paryska, w 1936 roku, w choreografii Serge'a Lifara i ze scenografiš Ireny Lorentowicz, rozpoczęła pochód dzieła po scenach polskich i zagranicznych.
Do przygotowania Harnasiów Romana Agnel, dyrektor Baletu Cracovia Danza zaprosiła Leszka Rembowskiego, znanego choreografa, specjalistę od polskich tańców, który ostatnio dla tego zespołu przygotował choreografię do pierwszego baletu narodowego Wesele w Ojcowie. Kostiumy do baletu z muzykš Szymanowskiego zaprojektował Jan Polewka, za scenografię przygotował Jan Burnat.
Premiera odbędzie się w sobotę 9 grudnia o godz. 19 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Poprzedzona zostanie wykładem Małgorzaty Janickiej-Słysz, teoretyka muzyki, prorektora krakowskiej Akademii Muzycznej, specjalisty od Szymanowskiego i kuratora do spraw muzyczno-programowych Atmy w Zakopanem.
Bezpłatne wejciówki do odbioru w kasie Muzeum Narodowego od 5 grudnia (iloć miejsc ograniczona)
Projekt Dofinansowano ze rodków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Muzyka: Karol Szymanowski
Inscenizacja i chorografia: Leszek Rembowski
Asystent choreografa: Dariusz Brojek
Kostiumy: Jan Polewka
Scenografia: Jan Burnat
Organizatorzy: Balet Cracovia Danza, Fundacja Ardente Sole
Partnerzy: Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma w Zakopanem oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie
Patroni medialni: TVP3 Kraków, Radio Kraków, Dziennik Polski, Goć Niedzielny, Miesięcznik Kraków, taniecPOLSKA.pl, Magiczny Kraków, CzasDzieci.pl, polskamuza.eu, Karnet (współpraca redakcyjna)
|