Zapraszamy na energetyczne warsztaty tradycyjnych tańców afrykańskich (Gwinea, Mali, Senegal etc.) z akompaniamentem bębnów na żywo! Zajęcia poprowadzi wybitny tancerz i muzyk gwinejski Andy Camara, a o oprawę muzycznš zadba zespół Changa. Na warsztaty zapraszamy zarówno osoby, które miały już kontakt z tańcem i muzykš afrykańskš jak i osoby całkowicie poczštkujšce.
Witalnoć tańca afrykańskiego jest odwzorowaniem samego życia. Symbolizuje on dynamicznš harmonię bytu. Uderzenie, rytm, czas, przepływ, równowaga między działaniem a spoczynkiem wyrażane w muzyce i tańcu, stajš się widzialnymi i oczywistymi dla zmysłów elementami kosmicznej, społecznej i psychologicznej harmonii, umożliwiajšc jednostce dowiadczenie duchowej tajemnicy życia. W społecznociach afrykańskich taniec i muzyka funkcjonujš niejako na czterech poziomach: fizycznym, psychicznym, społecznym i duchowym. Poziom pierwszy cechuje się aktywnociš, którš w kategoriach zachodnich można ujmować jako odnowę fizycznš typu fitness, połšczonš z relaksem, koordynacjš nerwowo mięniowš i odreagowaniem napięć. Funkcja psychologiczna muzyki i tańca polega na wolnym i spontanicznym wyrażaniu emocji, umiejętnociach cieszenia się wyłšcznie chwilš obecnš, eliminowaniu stresu i zastšpieniu go przyjemnociš czerpanš przez całe ciało z energetycznych rytmów wybijanych przez bębny i balafony. Z kolei poziom społeczny muzyki i tańca wyraża się w działaniach integrujšcych, harmonijnie scalajšcych jednostkę i wspólnotę z niewidzialnym wiatem duchów i przodków. Jak pisze Tierou taniec afrykański jest rodkiem komunikacji bardziej wymownym niż język, bardziej bogatym niż pismo
Kiedy?
Sobota, 2 grudnia 15:00 - 16:45
Gdzie?
Kraków - ul. w. Wawrzyńca 16 (wejcie od ul. Bartosza)
Za ile?
Koszt zajęć (90 min) - 40 zł.
Obowišzkowa rezerwacja miejsc pod adresem
cracowdjembe@gmail.com lub tel. 600 181 653
ANDY FACINET CAMARA:
Wybitny tancerz i muzyk gwinejski. Urodził się w Konakry w rodzinie o głębokich tradycjach artystycznych. Ojciec jego był szanowanym griotem, co sprawiało, że Andy od najmłodszych lat obcował z tradycyjnš sztukš afrykańskš. Od wczesnych lat szkolony był na tancerza. Współpracował z ogromnš liczbš grup i baletów, między innymi: Ballet Farita, Ballet Kounkori Bamba, Ballet Merveille de Guinee, Ballet Djakhanki Kounda, Ballet Foniki, Academi Percusion (UNICEF).
Aktualnie jest choreografem, a także dyrektorem artystycznym tancerzy i muzyków uznanego Ballet Sourakhata w Konakry, Matam. Jego głównym nauczycielem i mistrzem był Sorel Conti, tancerz Les Ballet Africains. Jest poważanym artystš w Gwinei i bardzo dobrym pedagogiem. Specjalnie na jego zajęcia przyjeżdżajš tancerze z różnych stron wiata, między innymi: Włoch, Francji, Japonii, Australii, USA. Jako pedagog ceniony jest również przez Afrykańczyków, zapraszany na warsztaty do różnych państw w samej Afryce, między innymi Senegalu, Burkina Faso czy Gambii. Jego twórczoć nie zamyka się tylko na wiernym odtwarzaniu tradycji afrykańskich, ale również na kreowaniu wspaniałych, nowatorskich spektakli taneczno-muzycznych. W Afryce pracuje również jako muzyk (dundunista). W Polsce, na co dzień, Andy tworzy i współpracuje z tanecznš grupš SalsHall Ortodox.
https://www.youtube.com/watch?v=i2Ka0TyiDdI
https://www.youtube.com/watch?v=irfJsLaOX2Q
|