Balet Cracovia Danza w lipcu tego roku dokonał rejestracji zrekonstruowanej partytury pierwszego polskiego baletu narodowego Wesele w Ojcowie. Płytę nagrał zespół instrumentów dawnych The Violin Consort pod kierunkiem Zbigniewa Pilcha, za rekonstrukcji dzieła dokonał Maciej Prochaska, muzykolog z Instytutu Kolberga w Poznaniu. I włanie temu przedsięwzięciu będzie powięcony kolejny, a pierwszy w tym sezonie artystycznym odcinek spotkania CZAS NA TANIEC!, cyklu Baletu Cracovia Danza. Gociem spotkania zatytułowanego Wesele w Ojcowie reaktywacja, które odbędzie się w poniedziałek, 2 padziernika, o godz. 19, w Klubie Aktora SPATiF (Rynek Główny 41) będzie Maciej Prochaska. Zdradzi on nie tylko tajemnice odtwarzania partytury, ale także wskaże ródła bez których rekonstrukcja nie byłaby możliwa. Spotkanie, którego współorganizatorem jest Odział ZASP w Krakowie, poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.
Wesele w Ojcowie, dzieło Karola Kurpińskiego jest zbiorem tańców różnych autorów, także Józefa Damsego oraz Jana Stefaniego, ówczesnego skrzypka i dyrygenta orkiestry Teatru Wielkiego w Warszawie. Premiera, która odbyła się w 1823 roku stała się manifestacjš polskoci, a utwór ten wystawiany był w Teatrze Wielkim w Warszawie ponad 400 razy. Jak brzmiał ten balet? Tak naprawdę nie wiemy. Gdyż muzyka, którš znamy z prezentacji scenicznych, a także z koncertów, jest orkiestracjš z połowy XX wieku autorstwa niezwykle utalentowanego Tomasza Kiesewettera. Orkiestracjš fantastycznš, rozbuchanš, podkrelajšcš rozmach polskich tańców, ale zupełnie niezgodnš z zasadami muzyki czasów Karola Kurpińskiego. Partyturę baletu bo oryginalna zaginęła - odtworzył Kiesewetter z zachowanego wycišgu fortepianowego, co pozwoliło temu utworowi powrócić na scenę. Ale stylistycznie muzyka była odległa od kompozytorskiego pierwowzoru.
Maciej Prochaska, majšc wiedzę, talent i sporo wyczucia stylistycznego, a także doć dużo wrażliwoci zrekonstruował oryginalnš partyturę Wesela w Ojcowie. Zdecydował się pokazać utwór w takiej wersji, jak mógłby zabrzmieć podczas prawykonania. Poprzez analizę stylu kompozytorskiego Stefaniego, Damsego, Kurpińskiego i porównywania partytur zdecydował się wtłoczyć muzykę w orkiestrę końca XVIII wieku, czyli mozartowskš, haydnowskš, dodajšc do tego elementy charakterystyczne dla polskiego folkloru.
Rejestracja nagrania została sfinansowana z rodków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
|