K2Czogori (8611m)
Tegoroczna (czerwiec/lipiec 2017) ekspedycja była wyprawš rekonesansowš, której celem było rozpoznanie trasy Kukuczka-Piotrowski i drogę wiodšcš Żebrem Basków (tzw.dr. Cessena). I włanie droga Basków będzie prawdopodobnym celem narodowej wyprawy zimowej na K2 - ostatni niezdobyty zima omiotysięcznik. To Polacy pod wodzš Andrzeja Zawady zdobyli pierwszy omiotysięcznik zima, którym był Mt. Everest. Dobrze byłoby gdyby historię podboju zimš omiotysięcznych kolosów zamknęli nasi et bellatorem glacies!
Skład tegorocznej rekonesansowej wyprawy: Jerzy Natkański (kierownik), Dariusz Załuski, Krzysztof Wranicz (lekarz), Janusz Gołšb. Równolegle działała na K2 wyprawa Andrzeja Bargiela, z którš wspólnie prowadzono akcję górskš, osišgajšc obóz trzeci (C3) na wysokoci ok.7000 metrów. Wyprawa, pomimo że nie osišgnęła wierzchołka, zakończyła się sukcesem wszyscy wrócili cali i jako jeden zgrany zespół, dokonano cennego rekonesansu przed planowanš na najbliższy sezon wyprawš zimš.
Zapraszamy do galerii prezentujšcš w fotograficznym skrócie tegorocznš ekspedycję. Przeniemy się i przemierzmy wraz z wyprawš Polskiego Zwišzku Alpinizmu całš drogę: od Islamabadu przez Karakoram Highway do Skardu, skšd ruszymy karawanš założonš z aut terenowych do Askoli. Tam sformuje się karawana tragarzy, którzy poniosš cały ekwipunek wyprawy przez jeden z najdłuższych górskich lodowców, Baltoro, do bazy u stóp olbrzymiej skalno lodowej piramidy. Fotografie Janusz prezentujš życie codzienne w dolinach, na karawanie, bazie i wspinaczkę na jeden z najtrudniejszych omiotysięczników K2.
Janusz Eryk Gołšb
Wspina się od 1986 roku. Jest członkiem kadry narodowej Polskiego Zwišzku Alpinizmu, jednym z najwybitniejszych himalaistów obecnych czasów. Członek Klubu Wysokogórskiego Gliwice.
Wraz z Jackiem Fluderem i Stanisławem Piecuchem stworzyli zespół wspinaczkowy, który zyskał przydomek Dream Team. Póniej dołšczył do nich Grzegorz Skorek (19782004). Ekipa ta w latach 90 XX wieku i na poczštku XXI wieku dokonała serii najznakomitszych wspinaczek o charakterze alpejskim w historii polskiego alpinizmu.
Za swš działalnoć odznaczony między innymi: Złotym Medalem za Wybitne Osišgnięcia Sportowe, Złotym Krzyżem Zasług, Srebrnš Odznakš Za Zasługi dla Sportu, Traveler National Geographic, czy dwukrotnie wyróżnieniem Kolosy.
Przygodę ze wspinaczkš zaczšł na Jurze Krakowsko Częstochowskiej i Tatrach. Dokonał wielu wybitnych powtórzeń najtrudniejszych dróg tatrzańskich, 40 razy pokonana została przez Janusza najtrudniejsza polska ciana Kazalnica Mięguszowiecka wród taterników zwana Zerwš.
Alpinizm szybko stał się pasjš, która pozwoliła wspinać się Januszowi w wielu górskich pasmach nieomal na całym wiecie: Alpach, Andach, Grenlandii, Alasce, Pamirze, Himalajach, Karakorum, Patagonii, Górach Skandynawii i wielu innych
9 marca 2012 roku, około godziny 08: 45 czasu lokalnego Janusz Gołšb wraz z Adamem Bieleckim dokonali pierwszego zimowego wejcia na Gaszerbrum I (8068m.n.p.m.) w Karakorum, w Pakistanie. wiatowe media pisały: Polacy wrócili na tron. Istotnie pierwsze zimowe wejcie na GI pozwoliło wrócić do gry w podboju omiotysięczników
w warunkach zimowych.
2014 roku, 31 lipca tuż po godzinie 10.00 rano zdobył K2 (8611m) prowadzšc atak szczytowy bez użycia aparatury tlenowej. Wyprawa odniosła sukces, a jej celem było poznanie drogi wiodšcej Żebrem Abruzzi.
mat. Schroniska w Dolinie Roztoki
|