Zwiedzanie wystawy w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa Oddział Dom Zwierzyniecki pt. Prawie wszystko o Zwierzyńcu w ramach cyklu Podróże po historii i kulturze. Wstęp wolny!
Zwierzyniec, który w granicach administracyjnych miasta znalazł się zaledwie sto lat temu, to jedno z najciekawszych przedmieć Krakowa i wcišż jeszcze najmniej zmienione przez postępujšce procesy urbanistyczne. Dzieje Zwierzyńca od samego poczštku cile zwišzane sš z dziejami królewskiego Krakowa, z poczštkami chrzecijaństwa na polskich ziemiach, a także z wcišż żywymi krakowskimi tradycjami i obrzędami Lajkonika czy Emausu, których wielowiekowa historia rozpoczęła się włanie w tym miejscu. Trudno zatem wyobrazić sobie dzieje Krakowa bez opowieci o dziejach Zwierzyńca.
Wystawa Prawie wszystko o Zwierzyńcu, w swych założeniach jest zarówno syntetycznš opowieciš o historii i kulturze Zwierzyńca, jak i podsumowaniem dotychczasowych wystaw historycznych w Domu Zwierzynieckim. Ze względu na bogactwo dziejów Zwierzyńca i niewielkš przestrzeń wystawienniczš oddziału, wystawa nie roci sobie prawa do poruszenia wszystkich zwierzynieckich wštków historycznych. Zarówno swš nazwš sugeruje przedstawienie niepełnego obrazu dziejów tej częci Krakowa, jak i pomylana jest jako wystawa pojawiajšca się w Domu Zwierzynieckim cyklicznie, powtarzajšc główne wštki opowieci, jednak z nieco zmienionymi akcentami, a także wprowadzajšc nowe elementy opowieci, które w pierwszej wersji wystawy zostały tylko lekko zaznaczone.
Malownicze położenie u stóp wzgórz Sikornik i Sowiniec, zwieńczonych kopcami, z majaczšcš w oddali sylwetkš klasztoru na Bielanach, obecnoć osnutych mgiełkš tajemnicy starożytnych kociołów: Najwiętszego Salwatora i w. Małgorzaty, a także strzegšcy ujcia Rudawy do Wisły warowny klasztor Norbertanek od wieków były inspiracjš dla malarzy i grafików, a w czasach nam bliższych artystów fotografików. Dlatego też wystawie towarzyszyć będzie album zawierajšcy wybór obrazów, grafik, rysunków i fotografii ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
ródło: http://www.mhk.pl
Orodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, Kraków
tel. 12 644 27 65
e-mail: sekretariat@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid
|