Wystawa Stale o Nowej Hucie
Kolejna odsłona wystawy o Nowej Hucie w oddziale MHK Dzieje Nowej Huty, opowiada w fotograficznym skrócie o kluczowych momentach w historii tej dzielnicy i jej mieszkańców. Subiektywnie wybrane zostały tematy według następujšcego klucza: Kombinat Miasto Obrona Krzyża Pomnik Lenina Arka Pana Opozycja antykomunistyczna Życie i kultura Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty historia nowohuckich wsi.
Względem Nowej Huty trudno zachować obojętnoć. Wielu jš kocha, dla wielu też zapewne jest utożsamieniem wszystkiego, co złe. Dyskusyjne jest nawet to, czym ona tak naprawdę jest. Dzi to dzielnica Krakowa, a przecież jednoczenie co więcej właciwie miasto w miecie. Popeerelowski relikt, skansen socjalizmu, a zarazem dynamicznie rozwijajšca się częć nowoczesnej metropolii. Miejsce, które było budowane z mylš o formacji nowego człowieka komunistów, a stało się symbolem sprzeciwu wobec socjalistycznej władzy, przestrzeniš walki mieszkańców o krzyż, ich starć z milicjš. Trudno znaleć na mapie Polski miejsce, w którym kontrasty spiętrzałyby się tak bardzo jak w Nowej Hucie.
Na wystawie prezentowane sš między innymi eksponaty symboliczne dla historii Nowej Huty: ręczny podnonik obejmujšcy kilka cegieł, który służył murarzom w latach 50. na budowie nowohuckich osiedli; popielniczka z pierwszego spustu surówki, pamištka wytopu pierwszej stali w Nowej Hucie w 1952 r. ofiarowana pierwszemu dyrektorowi kombinatu Janowi Aniole; żeliwna tablica z czoła lokomotywy przedstawiajšca logo Huty im. Lenina czy biało-czerwona flaga z Nowš Hutš wypisanš czcionka solidarycš towarzyszšca Janowi Pawłowi II w czasie powięcenia kocioła w Mistrzejowicach.
Tym i kilkudziesięciu innym eksponatom będš towarzyszyć niepublikowane dotychczas fotografie Nowej Huty z bogatego zbioru zdjęć naszego muzeów.
Zapraszamy do zwiedzania wystawy od 18 lipca do 8 padziernika 2017.
Kurator wystawy: Piotr Kapusta
|