Kraków zaprasza i poleca:
Caritas Polska serdecznie zaprasza na koncert "Solidarni z Aleppo".
W dniach 2-12 lipca 2017 roku odbywa się 41 sesja Komitetu wiatowego Dziedzictwa. Towarzyszy jej akcja Solidarni z Aleppo, którš realizuje Caritas Polska.
O godz. 21.00 9 lipca 2017 roku na Bulwarze Wołyńskim w Krakowie wystšpiš m.in. Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bulecka, Dariusz Malejonek, Halina Mlynkova, Marek Piekarczyk, Milo Kurtis, Ray Wilson. Koncert będzie transmitowany na antenie TVP1.
Pienišdze zebrane podczas akcji zostanš przekazane Caritas Polska, z przeznaczeniem na pomoc mieszkańcom Aleppo.
Serdecznie zapraszamy na Koncert Solidarni z Aleppo, który odbędzie się 9 lipca, o godz. 21:00 na Bulwarze Wołyńskim w Krakowie a transmitowany będzie na antenie TVP1. Wystšpiš w nim m.in.: Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Dariusz Malejonek, Halina Mlynkova, Marek Piekarczyk, Milo Kurtis, Ray Wilson.
Pienišdze zebrane podczas akcji zostanš przekazane Caritas Polska, z przeznaczeniem na pomoc mieszkańcom Aleppo.
W 1980 roku ten zbiorowy wysiłek mieszkańców stolicy, historyków sztuki oraz konserwatorów został doceniony przez Komitet wiatowego Dziedzictwa historyczne centrum Warszawy zostało wpisane na Listę wiatowego dziedzictwa.
Wydawało się, że rekonstrukcja zabytków Warszawy przeszła już do historii, nie przykuwa uwagi wiata; dzisiaj się to bardzo zmieniło, powodem jest zniszczenie miast głównie Aleppo. Pół roku temu w Brukseli spotkałam się z prof. Francesco Bandarinem z UNESCO, który po raz pierwszy zadał mi pytanie: Jak odbudowalicie Warszawę? Na podstawie jakich planów, materiałów, ile czasu pracowali konserwatorzy?
Chodzi przecież o przyszłš odbudowę Aleppo, w zwišzku z tym oczy UNESCO sš powtórnie zwrócone na Warszawę. Polacy przeszli przez to dowiadczenie, przez zniszczenie, więc chętnie podzielimy się dowiadczeniami. − powiedziała wiceminister kultury Magdalena Gawin.
Odbudowa starówki i całego miasta nie byłaby możliwa bez ogromnego zaangażowania wszystkich Polaków. Pisarz Leopold Tyrmand tak opisał powojenne lata w Złym: Jeden z filozofów obliczył, że warszawiacy wdychali wtedy cztery cegły rocznie. Warszawiacy oddychali budowš nie była to metafora, lecz ciężka, zakurzona, ceglana i pylasta prawda. Trzeba za bardzo kochać swe miasto, by odbudowywać je za cenę własnego oddechu. I może dlatego Warszawa z pobojowiska gruzów i ruin stała się znów dawnš Warszawš, wiecznš Warszawš, tš samš Warszawš mimo nowych kształtów ulic i konturów domów że warszawiacy powołali jš do życia, tchnšwszy w jej ceglane ciało swój własny, goršcy oddech.
WARSZAWA ALEPPO
Historia Warszawy jest szczególnie istotna w dzisiejszych czasach. Dzisiaj, gdy trwa wojna w Syrii, Warszawa jest pozytywnym przesłaniem dla Aleppo, symbolem, że ruiny nie muszš oznaczać kresu miasta, ale sš poczštkiem odbudowy, powrotu do normalnego życia.
Obecnie sytuacja w Aleppo jest dramatyczna. Wschodnia częć Aleppo jest w ponad 80% zniszczona. Cały czas trwajš ostrzały Aleppo zachodniego. Od dwóch lat w miecie nie ma pršdu. Mieszkańcy kupujš go za bardzo wysokš cenę z prywatnych generatorów ustawionych na chodnikach. Stać ich na dostęp do pršdu w postaci jednej żarówki i skorzystania z pralki. Brakuje żywnoci, leków, dostępu do bieżšcej wody. W bardzo trudnej sytuacji sš małe dzieci, których rodziców nie stać na mleko, żywnoć, ciepłe ubrania powiedział Paweł Kęska, rzecznik prasowy Caritas Polska.
W akcję zaangażowani sš między innymi: Caritas Polska, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Telewizja Polska.
mat. Caritas Polska
|