Kim byli Niemcy mieszkajšcy w Krakowie w czasie II wojny wiatowej? Skšd pochodzili, czym się zajmowali, jak spędzali czas wolny? Na te pytania próbujemy odpowiedzieć na wystawie czasowej Okupanci. Niemcy w Krakowie 1939-1945. Niemieccy cywile stanowili obok wojska oraz funkcjonariuszy aparatu SS i policji duży odsetek mieszkańców Krakowa czasu wojny, o których w zasadzie niewiele wiadomo. Kraków jako stolica Generalnego Gubernatorstwa, miasto poza terenem frontu, był dla nich atrakcyjnym miejscem pracy i robienia interesów. Administracja GG zatrudniała urzędników, nauczycieli, naukowców, bankowców, kupców i przemysłowców.
Ekspozycja pokazuje zarówno najważniejsze postaci aparatu władzy okupacyjnej, jak i biografie zwyczajnych Niemców. Poprzez ich losy oraz prezentowane eksponaty próbujemy dopowiedzieć na pytania skšd i dlaczego ludzie ci przyjeżdżali, jak się urzšdzili w Krakowie, czy była to społecznoć monolityczna, jak postrzegała miasto, jaki miała kontakt z III Rzeszš, z Polakami i Żydami i jak wygadało ich życie codzienne w systemie państwa totalitarnego.
Dysponujemy niewielkš ilociš wspomnień Niemców na temat ich pobytu w Krakowie w czasie II wojny wiatowej. Wystawa oparta jest zatem głównie na materiałach fotograficznych i archiwalnych. To rodzaj migawek pokazujšcych z jednej strony oficjalne władze GG, ich politykę i propagandę skierowanš do Niemców i Polaków (np. antysemickš), a z drugiej codziennoć życia w obcym kulturowo kraju, w warunkach wojny i rygorach państwa totalitarnego.
Zapraszamy na wydarzenia towarzyszšce wystawie.
Wystawa będzie czynna w dniach 27.04-29.10.2017.
|