Już po raz drugi Małopolskie Stowarzyszenie Miłoników Historii Rawelin oraz Orodek Kultury im. C. K. Norwida wspólnie z innymi nowohuckimi instytucjami kultury, organizacjami pozarzšdowymi, grupami nieformalnymi i lokalnym biznesem organizujš wydarzenie Razem dla Huty. 2 lipca 2017 r. w Centrum Administracyjnym Kombinatu (ul. Ujastek 1) oraz w Muzeum Twierdzy Kraków Forcie 49a Dłubnia (ul. Petöfiego 31) przygotowano moc atrakcji dla dużych i małych! Start o godz. 12.00.
Organizatorzy z jednej strony chcš zwrócić uwagę na lokalne dziedzictwo kulturowe o niepewnej przyszłoci, a z drugiej pokazać możliwoci wykorzystania obiektów. W programie imprezy znalazło się wiele interesujšcych bezpłatnych wydarzeń. W Budynku S odbędš się m.in. liczne warsztaty dla dzieci, pokazy filmów, prezentacje lokalnego biznesu, gra terenowa w klimacie PRL-u Zakštki Kombinatu, wykład o nowohuckim sporcie, spotkanie z aktorem Marcelem Wiercichowskim, a także II Nowohucki Bieg Po Schodach. W dawnej bibliotece i na dziedzińcu prezentowane będš wystawy, a na dziedzińcu Budynku S zaaranżowana zostanie przestrzeń kawiarniana Klubu Kombinator, C-2 Południe Cafe i Huty Piwa.
W godz. 12.30-18.00 planowane jest zwiedzanie ze Stowarzyszeniem Rawelin w promocyjnej cenie (10 zł/os.). Budynek Z i Muzeum Twierdzy Kraków Fort 49a Dłubnia dostępne będš do zwiedzania indywidualnego bez ograniczeń. Po Centrum Dowodzenia pod Budynkiem S oraz schronie pod Budynkiem Z oprowadzać będš przewodnicy, dlatego liczba miejsc jest ograniczona - zapisy na zwiedzanie podziemi będš prowadzone na miejscu w dniu wydarzenia. Od godz. 12.30 do godz. 18.00 pomiędzy Kombinatem a Fortem 49a Dłubnia kursować będzie bezpłatna zabytkowa Nyska, która połšczy oba obiekty dostępne do zwiedzania.
W ramach Razem dla Huty odbędš się również aż cztery koncerty! Na dziedzińcu Budynku S o godz. 15.00 wystšpi nowohucki artysta Paweł Bohater Dróżdż ze swoim najnowszym projektem Bohater X Michał Gšsiorowski, wprowadzajšcym temat live loopingu w muzyce na nowy poziom. W tej samej przestrzeni o godz. 16.00 wystšpi Chór GospelSenior pod dyrekcjš Lei Kjeldsen - pierwszy w Krakowie chór gospel, w którym piewajš sami seniorzy. Dzień pełen wrażeń zakończš koncerty zespołów Harat i Babu Król. Babu Król to wspólny projekt znanych postaci polskiej sceny alternatywnej Bajzla i Budynia (m. in. Pogodno i Bajzel), a Harat to zespół, w skład której wchodzš krakowscy charyzmatyczni muzycy: Adam Nyk, Konrad Trusiak, Konrad Gšgola, Tomek Głuc. Z pewnociš będzie energetycznie!
Szczegółowy program dostępny jest na www.rawelin.org oraz www.okn.edu.pl. Na wydarzenia i warsztaty wstęp wolny, zwiedzanie ze Stowarzyszeniem Rawelin w promocyjnej cenie: 10 zł / os. (Budynek Z i Fort 49a Dłubnia dostępne do zwiedzania indywidualnego bez ograniczeń, na oprowadzanie po Centrum Dowodzenia pod Budynkiem S i schronie pod Budynkiem Z zapisy na miejscu w dniu wydarzenia liczba miejsc ograniczona). Projekt jest współfinansowany ze rodków Miasta Krakowa.
Centrum Administracyjne Kombinatu w Krakowie-Nowej Hucie, zwane także Pałacami Dożów lub Watykanami, wybudowane zostało w latach 1950-1955 według projektu Marty Ingarden, Janusza Ingardena oraz Janusza Ballenstedta. Za projekt wnętrz odpowiadał zespół kierowany przez Mariana Sigmunda. W skład założenia wchodzš bliniacze budynki S i Z, których ważnym i cennym elementem sš bogato zdobione elewacje i wnętrza, a także specjalnie projektowane wyposażenie oraz wystrój. Pod budynkami zlokalizowane sš obiekty zwišzane z Obronš Cywilnš Kombinatu: zachowane stanowisko dowodzenia oraz schron.
Fort 49a Dłubnia powstał w czasie modernizacji III piercienia Twierdzy Kraków w latach 1892-1896 i jest przykładem fortu pancernego umożliwiajšcego zwalczanie wrogich baterii artyleryjskich, jak i walki ze szturmujšcymi oddziałami piechoty. W czasie pierwszej bitwy o Kraków w listopadzie 1914 roku załoga fortu ostrzeliwała podchodzšce od północnego-wschodu wojska rosyjskie.
|