W oczekiwaniu na drugš edycję Festiwalu NON-FICTION, który odbędzie się w ostatni weekend sierpnia, zapraszamy do udziału w #opartenafaktach: cyklu spotkań z reportażem w najlepszych krakowskich księgarniach! Przez najbliższe dwa miesišce będzie można wzišć udział w spotkaniach autorskich, spotkaniach reporterów, dyskusjach czy wypić kawę w towarzystwie reportażu radiowego.
Zaczynamy spotkaniem z Aleksandrš Lipczak, autorkš Ludzie z Placu Słońca, reporterskiej opowieci o Hiszpanii. Nie tej ulepionej z cukierkowych stereotypów, ale zupełnie nieznanej: pełnej kontrastów, zaskakujšcej, pogršżonej w kryzysie czy mocujšcej się z własnš historiš.
Spotkanie poprowadzi Tomasz Pindel.
Zapraszamy 21 czerwca o godz. 19:00 do Kawiarni Literackiej przy ul. Krakowskiej 41.
Organizatorem cyklu spotkań jest stowarzyszenie Re-prezentacje, organizator Festiwalu NON-FICTION.
Aleksandra Lipczak dziennikarka, reporterka, laureatka IV edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapucińskiego, którego efektem jest głony reporterski debiut ksišżkowy Ludzie z Placu Słońca.
Tomasz Pindel tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej, pracownik naukowy UJ. Razem z Szymonem Kloskš prowadzi program Pištka z literatury w RMF Classic. Laureat nagrody Instytutu Cervantesa za Tłumaczenie Literackie za przekład Noc jest dziewicš Jaime Bayly'ego.
Projekt współfinansowany ze rodków Miasta Krakowa.
Co tekst, to inny temat. Co tekst, inne instrumentarium. Aplikacje między utworami, a jakże! W "Ludziach z Placu Słońca" Lipczak pisze o Hiszpanii z takš dezynwolturš, tak zgrabnie żongluje tym, co przeczytała i co zobaczyła, że aż zaczynam zazdrocić. Ta ksišżka ma rytm. Goršcy, doć szybki rytm (perkusji?), jaki nie może się znudzić. Jak sama Hiszpania.
Mariusz Szczygieł
Reportaże o współczesnej Hiszpanii to teksty w dużej mierze skupione na kryzysie i jego skutkach. Przybliżajš nam problemy, o których w Polsce w ogóle nam się nie niło, ale jednoczenie pokazujš, że kryzys jest nie tylko zagrożeniem, ale i szansš na lepsze jutro - jak np. reportaż o pierwszej burmistrzyni Barcelony.
CzytamRecenzuje.pl
Aleksandra Lipczak razem ze swoimi bohaterami poszukuje koci ich bliskich, którzy w czasie wojny domowej byli grzebani byle jak, byle gdzie. Pije wino w barze z Hiszpanami i zastanawia się, czy Katalonia powinna być niepodległa. Je z imigrantami, siedzšc na ziemi pod murem w Melilli, który powstał, by utrudnić imigrantom z Afryki napływ do Europy. Odwiedza wymierajšce miasteczka, w których nie ma się czym zajšć. Ale udaje się również do wiosek, które znalazły pomysł na to, jak poradzić sobie z kryzysem np. udzielajšc lubów homoseksualnym parom. Żyje tak jak Hiszpanie, by zrozumieć pełnię ich problemów. I to jest wielka wartoć!
WOKOLFAKTU.PL
|