W co bawiły się dzieci w XVIII wieku? Jakie noszono wtedy ubrania? Czy Tadeusz Kociuszko był przyjacielem Indian? Co wspólnego miał ze współczesnymi snajperami? Dowiedzcie się tego już 4 czerwca w Dworku Białopršdnickim w czasie rodzinnego pikniku z okazji Dnia Dziecka!
Piknik rodzinny co roku organizowany jest przez Radę i Zarzšd Dzielnicy IV Pršdnik Biały oraz Centrum Kultury Dworek Białopršdnicki jako zakończenie obchodzonych Dni Dzielnicy i zawsze stanowi ogromnš atrakcję zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Nie inaczej będzie w tym roku. W niedzielę 4 czerwca, w godz. 15.00 -19.00, Dworek zaprasza na barwny, historyczny piknik rodzinny, którego bohaterem będzie Tadeusz Kociuszko!
Najmłodsi będš mieli okazję wykazać się, przeżywajšc niezwykłe przygody Kociuszki na wzburzonym morzu, w indiańskiej wiosce u wodza Little Turtle, czy na polach słynnych bitew. Tylko tutaj dowiedzš się, co wspólnego miał nasz bohater z dzisiejszymi snajperami, z eko-mieci stworzš jednš z najsłynniejszych twierdz amerykańskich West Point, a jego samego spotkajš drzemišcego pod drzewem.
Podczas pikniku nie zabraknie również strojów z przełomu XVIII i XIX wieku. Jeli macie ochotę, przebierzcie się i Wy! Przyjdcie do Dworku jako piękne krakowianki i dzielni krakowiacy, a może nawet
Indianie?
W programie wydarzenia m.in. sztafeta wyzwań z nagrodami oraz konkursy rodzinne, występy dziecięcego zespołu z Podhala, zakštek zapomnianych zabaw, dmuchane miasteczko czy warsztaty tworzenia dużych baniek mydlanych. Wspólnie ze wszystkimi będzie bawiło się też wydawnictwo "ZNAK". Finałem rodzinnego pikniku będzie koncert zespołu Bunga Band, który przeniesie Was w szalony wiat rocknrolla.
Dlaczego Kociuszko?
Dworek Białopršdnicki to miejsce historycznie zwišzane z Tadeuszem Kociuszkš. W przydworskiej austerii działał sztab wojskowy, tutaj zbierały się oddziały powstańcze przed wymarszem w kierunku Racławic, a sam Naczelnik, według lokalnej tradycji, drzemał pod drzewem w rozległym przydworskim ogrodzie, który teraz jest Parkiem im. Tadeusza Kociuszki. Przy ulicy Białopršdnickiej znajdziemy Skwer im. Insurekcji Kociuszkowskiej, hotel Kociuszko oraz Zajazd Kociuszkowski, którego budynek w bardzo odległych czasach był również karczmš Kociuszko. Nazewnictwo to pokazuje jak bardzo pielęgnowane było wspomnienie o polskim bohaterze przez mieszkańców Pršdnika Białego. Dlatego w Roku Kociuszkowskim Dworek chce o nim przypominać i pokazywać go nie tylko jako wodza znanego z podręczników szkolnych, ale również człowieka pełnego pasji.
|