Co to jest startup i dlaczego jest dla wszystkich?
Kiedy pracowalimy nad tematem VI Konferencji Nie wystarczy być
kobietš i padła propozycja, by powięcić jš startupom, nasze zdania były podzielone. Bo czym jest startup? Biznesem ze sformalizowanš strukturš? Pomysłem na biznes? Wykorzystaniem luki na rynku? Odpowiadajšcym na potrzeby wiatowych trendów pomysłem na realizację marzeń? A może zwyczajnie modš? Definicji startupów jest oczywicie wiele, modeli ich tworzenia i prowadzenia jeszcze więcej. Choć temat ten doczekał się już wielu publikacji naukowych i konferencji, to jednak cišgle bywa le rozumiany. Bo czy startup musi być zbudowany na nowych technologiach? A może nowe technologie powinny być tylko narzędziem do stworzenia produktu albo usługi, która będzie w stanie konkurować na rynku? Pytań było jeszcze więcej. Postanowilimy zadać je naszym prelegentom jeszcze raz, ponieważ jestemy pewni, że w gšszczu doniesień na temat tej branży, na niektóre cišgle brakuje odpowiedzi. Cišgle też istnieje potrzeba edukowania w tym zakresie. Szczególnie kobiet, które, jak się wydaje, a potwierdzajš to badania, unikajš angażowania się w takie przedsięwzięcia.
Dla kogo o startupach?
Odczarowujšc ideę startupów chcemy pokazać, że mogš być dla wszystkich. Nie tylko dla mężczyzn, choć jak wskazujš sondaże, tylko w co czwartej firmie startupowej we władzach jest przynajmniej jedna kobieta, a w zaledwie siedmiu ze stu globalnych funduszy Venture Capital obok partnerów sš partnerki. Mniejsza aktywnoć kobiet w raczkujšcych przedsięwzięciach innowacyjnych łšczy się z cišgle jeszcze powszechnym i często nieuzasadnionym przekonaniem, że kobiety sš mniej skłonne do ryzyka, wykazujš mniejszš aktywnoć menedżerskš, łatwiej odnajdujš się na stanowiskach wykonawczych a nie kreatywnych. Kobieca obecnoć w rodowisku startupowym jest jednak coraz bardziej wyrana, ich pomysłowoć i kreatywnoć nie ustępuje, a często przewyższa umiejętnoci kolegów.
Dlaczego o startupach?
Startupy sš ciekawym zjawiskiem na biznesowej mapie. Ponieważ rodowisko to jest jeszcze stosunkowo młode, trudno o jednoznaczne badania potwierdzajšce rynkowe powodzenie takich biznesów. Jak się szacuje, na sto startupów jedynie piętnastu, dzięki ciężkiej pracy, konsekwencji i szczęciu uda się osišgnšć sukces. Media każdego dnia przynoszš jednak informacje o kolejnych sukcesach małych startupowych przedsięwzięć, które zdobyły kapitał i ugruntowanš pozycję na rynku dzięki odwadze, zapałowi a przede wszystkim pomysłom ich założycieli. Naszš konferencjš chcielibymy zachęcić do podejmowania takich działań. Dlatego wród naszych prelegentów znaleli się wysokiej klasy specjalici i praktycy zajmujšcy się zagadnieniem startupów lub z powodzeniem prowadzšcy takš działalnoć. Chcemy pokazać, że branża ta naprawdę jest dla wszystkich a nie tylko bardzo zaawansowanych informatyków. W programie naszej konferencji doskonale połšczš się ludzie kochajšcy gotować, pomagać w edukacji, umożliwiać zdobywanie funduszy i motywować do działania.
|