22 maja godz. 18.30
Akademicki Chór Rosyjskiej Akademii Muzyki im. Gniesinych z Moskwy pod dyrekcjš Dmitrija Oniegina,
25 maja o godz. 18.30
Akademicki Chór "Chreszczatyk" z Kijowa
pod dyrekcjš Pawła Struc,
W roku 2017 po raz dwudziesty odbędš się Krakowskie Spotkania z Muzykš Cerkiewnš. Podczas spotkań prezentowane sš najlepsze zespoły chóralne wykonujšce muzykę sakralnš prawosławia. Wykonawcy to laureaci wiatowych festiwali, koncertujšcy w Europie i na całym wiecie. Krakowskie Spotkania z Muzykš Cerkiewnš to jedyna, unikalna możliwoć zetknięcia się z muzykš prawosławia w Krakowie. W czasie dziewiętnastu edycji wystšpiło ponad siedemdziesišt zespołów reprezentujšcych różne style wykonania, programy i repertuar. Centrum Kultury Podgórza miało zaszczyt zaprezentować krakowskiej publicznoci zarówno zespoły o wiatowej renomie i sławie, jak również małe chóry parafialne, zachwycajšce publicznoć autentyzmem wykonań. Wród wykonawców sš laureaci Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce.
Akademicki Chór Rosyjskiej Akademii Muzyki im. Gniesinych z Moskwy pod dyr. Dmitrija Oniegina. Chór powstał w 1948 r. w celu stworzenie studentom możliwoci doskonalenia praktycznych umiejętnoci kierowania, a przede wszystkim dyrygowania chórem. W chórze piewajš studenci Wydziału Dyrygentury Chóralnej oraz wykładowcy Akademii. Od poczštków swojego istnienia Chór prowadzi aktywnš działalnoć koncertowš. Dysponujšc wszelkimi atutami sztuki chóralnej jest w stanie niezależnie od stopnia trudnoci wykonać i wykonuje muzykę chóralnš różnych epok, form i stylów. piewajšc na co dzień w chórze, wykonujšc koncerty dyplomantów a także podpatrujšc najwybitniejszych dyrygentów zapraszanych do pracy z chórem, chórzyci majš możliwoć doskonalenia swoich umiejętnoci dyrygenckich. Chór wykonuje również wybitne dzieła chóralne ze stowarzyszeniem orkiestr symfonicznych. Chórem dyrygowali w przeszłoci najwybitniejsi rosyjscy dyrygenci a wród nich profesorowie: B.Seliwanow, G.Dmitriak i W.Minin laureaci i Jurorzy naszego Festiwalu. Od 2012 r. chórem kieruje absolwent wykładowca i pracownik naukowy Akademii, Zasłużony Pracownik Owiaty Rosji, laureat międzynarodowych konkursów - Dmitrij Oniegin. Pod Jego kierownictwem Chór został laureatem Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Wilnie a także dwukrotnym (w 2011r. i Jubileuszowego w 2016r.) zwycięzcš Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej Hajnówka. W 2011 r. odnalazł i po raz pierwszy w Polsce wykonał na Festiwalu Hajnówka nieznany utwór muzyki cerkiewnej autorstwa polskiego, żyjšcego w latach 17571831 kompozytora Józefa Kozłowskiego.
Program:
Gaude Mater Polonia
Aleksandr Kastalski Christos woskriesie
Aleksandr Andriejew Oksar Wienczalnaja ektienija
Borys Szeremietiew Otcze nasz
Siergiej Rachmaninow W molitwach nieusypajuszczuju Bogorodicu
Aleksandr Greczaninow K Bogorodice prileżno nynie pritiecem
Wasilij Samsonienko Nynie otpuszczajeszi
Artemij Wedel Wsiemirnuju sławu
Józef Kozłowski Płaczu i rydaju
Dmitrij Bortniański Da woskriesniet Bog
Wasilij Zinowjew Wieruju
Giuseppe Sarti Nynie siły niebiesnyja
Romuald Twardowski O Tiebie radujetsia
Łesia Dyczko Dostojno je
Anatolij Kisielow Otcze nasz
Władimir Ponomariow Wskuju Gospodi
Aleksander Czesnokow Błażeni jaże izbrał
Fiodor Keneman Otcze nasz
Fiodor Kozłow Razbojnika błagorazumnago
Dobri Christow Wo Carstwii Twojem
Nikołaj Gołowanow Nynie siły niebiesnyja
Maksym Berezowski - Mnogolietije
******************************************************************
Akademicki Kameralny Chór Chreszczatyk. Premierowe wystšpienie Chóru odbyło się w 1994 r. Od tej pory rozpoczęła się jego bogata twórcza droga zwišzana z życiem artystycznym Kijowa i muzykš współczesnych kompozytorów ukraińskich. Nazwa Chóru to również nazwa głównej ulicy i serca stolicy Kijowa. piewacy Chóru Chreszczatyk to zawodowi muzycy, absolwenci czołowych uczelni muzycznych Ukrainy. Repertuar Zespołu zawiera różne programy koncertowe należšce do skarbu wiatowego dziedzictwa kulturalnego, jednak ulubionymi dla publicznoci i Chóru sš własne spektakle teatru chóralnego. Kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru jest absolwent, doktorant i wykładowca wydziału dyrygentury chóralnej Narodowej Akademii Muzyki w Kijowie, Zasłużony Artysta Ukrainy Pawło Struc a dyrektorem i pomysłodawcš stworzenia teatru chóralnego-Andrij Wojinow.
Program:
Gaude Mater Polonia
Imeon Pekalickij Chieruwimskaja
Andrij Hnatyszyn Bohorodyce Diwo, radujsia, solo Oksana Dondyk
Mykoła Łysenko Kamo pojdu ot Lica Twojego Gospodi
Paweł Czesnokow Angieł wopijasze, solo Oksana Dondyk
Michaił Werbyckij Angieł Wopijasze
Wiktor Timożynskij Psalm 103
Apostoł Nikołajew-Strumskij Wielikoje Sławosłowije, solo Konstantin Mozhowyj i Olena Krawec
Michaił Szuch Otcze nasz, solo Anastasija Jacenko
Hanna Hawrylec Wsie upowanije moje
Romuald Twardowski Boże, wo Imia Twoje
Artemij Wedel K Tiebie Gospodi wozzowu
Łesia Dyczko Dostojno jest
Patriarsze Mnogaja leta
Bezpłatny wstęp
|