Nowa wystawa czasowa w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu
Ubiór jest najwierniejszym towarzyszem człowieka. Okrywa go niemal od pierwszych minut jego życia aż do złożenia w trumnie na wiecznoć. Stšd miało można powiedzieć, że w szeroko rozumianym krajobrazie kulturowym bardzo istotnš rolę pełni to, czym się okrywamy. Pierwszš i podstawowš funkcjš odzienia było zabezpieczenie ciała przed warunkami klimatycznymi oraz przed uczuciem wstydu spowodowanym nagociš. Takie też miały być poczštki ubioru według przekazu pierwszej biblijnej księgi - Księgi Rodzaju. Z czasem ubiór zaczšł pełnić także inne funkcje, które warunkowały przemiany kulturowe, obyczajowe, społeczne czy religijne.
Ubranie pełni jednak również istotnš rolę w pozawerbalnej komunikacji społecznej, jako forma przekazu, zarówno wysyłanego wiadomie, jak i podwiadomie. W sposób wiadomy, za pomocš stroju można wyrazić przynależnoć do grupy społecznej, zakomunikować stan cywilny i majštkowy, religię lub wyznanie, pochodzenie, subkulturę, wykonywany zawód, a nawet liczbę posiadanych dzieci. Podobnie w sferze sacrum tradycja lub prawo okrelały strój dla konkretnych grup, jak choćby dziewic powięconych Bogu, kapłanów, proroków, pustelników, mnichów lub zakonników.
Wystawa skupia się na ubiorach członków rodziny monastycznej czyli żyjšcej według Reguły w. Benedykta we współczesnej Polsce: benedyktynów i benedyktynek, cystersów oraz kamedułów.
Układ wystawy oraz jej zwiedzanie nawišzujš do liturgicznej procesji, tak często praktykowanej w klasztorach mnichów i mniszek. Tu jednak owa procesja ma wymiar symboliczny: jest wędrówkš przez całe życie w klasztorze, od jego poczštków (obłóczyny), przez różne aspekty, jak życie codzienne, codziennš pracę i liturgię, ascezę, aż po wymiar symboliczny stroju na wiecznoć, owej apokaliptycznej białej szaty, w którš chcieli być obleczeni nie tylko sami mnisi, lecz także i wieccy pragnšcy zapewnić sobie wieczne zbawienie.
Na wystawie oprócz różnych habitów i elementów strojów będzie można zobaczyć ciekawe akcesoria np. tzw. małpy, czyli stelaże na krochmalone czepki pod welon, kule do kulania czyli nacišgania i prostowania tkanin czy dyscyplinę oraz opaskę ascetycznš.
Zapraszamy na wystawę i do wspólnego zastanowienia się czy to habit czyni mnicha? I czy możemy mówić o swego rodzaju modzie zakonnej?
Od 28 kwietnia 2017 do 31 marca 2018
Czynne codziennie od 10.00 18.00 (w sezonie zimowym 10.00-16.00)
www.kultura.benedyktyni.com
wstęp w ramach biletu na wystawę stałš
|