Zapraszamy na spotkanie wokół ksišżki "Drogi jednego. Chrzecijaństwo otwarte", w którym udział wezmš autor, dr hab. Piotr Sikora, teolog zwišzany z "Tygodnikiem Powszechnym" oraz dr Tomasz Dekert, religioznawca, członek redakcji "Christianitas". Spotkanie poprowadzi Karol Kleczka (Deon.pl, Klub Jagielloński).
Czy pojęcie otwartoci wchodzi w konflikt z zakorzenieniem, czy też wzajemnie się uzupełniajš?
Czy "chrzecijaństwo otwarte" jeszcze cokolwiek współczenie znaczy?
Czy Kociół przywišzany do "litery", a nie do "ducha" jest czym złym?
Czy dialog - zarówno w samym Kociele, jak też z przedstawicielami innych religii czy niewierzšcymi - zakłada porzucenie własnych przekonań?
W otwierajšcym ksišżkę tekcie "Credo chrzecijaństwa otwartego" Piotr Sikora pisze: "Pojęcie chrzecijaństwa i Kocioła otwartego budzi sporo kontrowersji. Z jednej strony wydaje się współbrzmieć z takim sposobem przeżywania wiary, do jakiego zachęca papież Franciszek, gdy mówi o Kociele w drodze, wychodzšcym na peryferie. Z drugiej strony, ludzi identyfikujšcych się za jego pomocš oskarża się o dzielenie chrzecijan na Ťotwartychť i Ťzamkniętychť, co przy pejoratywnym wydwięku drugiego okrelenia stanowi podstawę zarzutu wywyższania się nad siostry i braci inaczej przeżywajšcych swojš wiarę. Często można też spotkać się z diagnozš upatrujšcš w Ťotwartymť stylu chrzecijaństwa przyczyny rozmycia chrzecijańskiej tożsamoci, opuszczenia przez wielu chrzecijan wspólnoty Kocioła, a co za tym idzie - postępujšcej sekularyzacji społeczeństwa i kultury".
Ten fragment do doskonały punkt wyjcia do rzeczowej dyskusji, której w polskim Kociele, między przedstawiciele tych dwóch "frakcji", chyba brakuje. Tym bardziej zapraszamy.
Organizatorami spotkania sš Wydawnictwo WAM i Klub Inteligencji Katolickiej w Krakowie.
|