Jest jednš z najwspanialszych wizytówek polskiego tańca. Działa nieprzerwanie blisko 65 lat, fascynujšc kolejne pokolenia widzów w kraju i zagranicš. Jego występy, a pojawił się w ponad 40 krajach wiata, zawsze wzbudzajš entuzjazm. Trudno się dziwić, tancerze, orkiestra i chór potrafiš w znakomity sposób zaprezentować polski folklor i zarazić nim widzów.
Zespół Pieni i Tańca LĽSK będzie bohaterem najbliższego spotkania CZAS NA TANIEC! organizowanego w ramach cyklu Cracovia Danza. O historii zespołu, codziennej pracy, wyjazdach, naborach, radociach i rozczarowaniach opowiedzš Kazimierz Ratajczak, kierownik artystyczny zespołu lšsk oraz Jarosław wištek, kierownik baletu. Spotkanie, które otrzymało tytuł lšsk, życie nasze odbędzie się w czwartek 26 stycznia o godz. 19 w Klubie Aktora SPATiF, Kraków, Rynek Główny 41.
Założycielem zespołu i wieloletnim kierownikiem artystycznym Zespołu lšsk był Stanisław Hadyna, kompozytor, muzykolog, pisarz, oraz Elwira Kamińska, legendarna choreograf i pedagog. To im zespół, który ma swojš siedzibę w pałacu w Koszęcinie, zawdzięcza bardzo wiele. Zresztš lšsk nosi imię Stanisława Hadyny, a przed siedzibš soi pomnik założyciela.
Zespół poczštkowo prezentował folklor lšski, w szczególnoci tańce i pieni odnoszšce się do Górnego lšska, ziemi cieszyńskiej i Beskidów. Póniej wykonywał także inne polskie pieni i tańce, w tym zwišzane z folklorem małopolskim czy kujawskim. Obecnie w repertuarze zespołu znajdujš się również pieni i tańce wszystkich polskich regionów, także tańce Europy a nawet opery, oratoria i muzyka sakralna.
Spotkanie, którego współorganizatorem jest Krakowski Odział ZASP, poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz
Zapraszamy!
Wstęp wolny
KAZIMIERZ RATAJCZAK - ukończył Szkołę Baletowš w Poznaniu w 1966 roku. Karierę artystycznš rozpoczšł jako tancerz Opery Wrocławskiej, gdzie pracował do grudnia 1966 roku. Od stycznia 1967 roku do lipca 1992 roku zwišzany z Zespołem Pieni i Tańca lšsk. Na stanowisko tancerza przyjmowała go Elwira Kamińska. Artystš Zespołu lšsk był przez 25 lat, przechodzšc kolejne szczeble kariery w balecie. W 1980 roku otrzymał stanowisko tancerza - solisty. W kolejnych latach Dyrekcja Zespołu powierzała mu dodatkowe obowišzki. W latach 1980 - 1983 pełnił funkcję korepetytora i pedagoga baletu, od 1984 roku był asystentem choreografa. Po zakończeniu kariery w Zespole "lšsk" w 1992 roku, został choreografem, a w 1995 roku także kierownikiem Zespołu Pieni i Tańca Mały lšsk. Z dniem 4 sierpnia 2011 roku objšł stanowisko Kierownika Artystycznego Zespołu Pieni i Tańca lšsk.
JAROSŁAW WIĽTEK od 2011 roku pełni funkcję Kierownika Baletu Zespołu Pieni i Tańca "lšsk". Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi, na kierunku choreografii i techniki tańca oraz Studium Choreograficznego w Krakowie, o specjalnoci taniec ludowy. Karierę artystycznš rozpoczynał jako tancerz Zespołu Pieni i Tańca "Nowa Huta" w Krakowie. Od 1993 roku zwišzany z Zespołem Pieni i Tańca lšsk im. Stanisława Hadyny. W 1995 roku objšł kierownictwo artystyczne Zespołu Pieni i Tańca Częstochowa, którego jest także choreografem. Pedagog Warsztatów Polskich Tańców Ludowych i Narodowych, oraz lšskiej Letniej Szkoły Wokalnej w Koszęcinie. Autor wielu układów choreograficznych, które na stałe weszły do repertuaru wielu zespołów, m.in. Zespołu lšsk. Współpracował z wieloma wybitnymi pedagogami, choreografiami i muzykami, między innymi z Anatolem Kocyłowskim, Janinš Strzembosz, Conradem Drzewieckim, Jurajem Kubankš, Hannš Chojnackš, Aiszš Hadynš, Stanisławem Hadynš, Krzysztofem Kowalskim, Jerzym Swobodš, Kazimierzem Więckiem i innymi.
|