Chociaż Jan Novák (ur. 1953) po zdławieniu Praskiej Wiosny jako bardzo młody człowiek wyemigrował z rodzicami do USA, to praktycznie cała jego (dwujęzyczna) twórczoć na różne sposoby zwišzana jest z krajem pochodzenia.
Debiutancki tom opowiadań "Striptease Chicago" (1983), opublikowany w słynnym czeskim wydawnictwie emigracyjnym `68 Publishers, krytyka porównywała do utworów Josefa kvorecký`ego. Novák jest autorem (wydanej także w Polsce) ksišżki "Moje dwa wiaty", biografii Miloa Formana, z którym współpracował jako scenarzysta (Valmont), napisał także scenariusz do "Cudownych lat pod psem" Petra Nikolaeva, filmu będšcego ekranizacjš najlepszej chyba powieci Michala Viewegha.
"Občan Václav Havel jede na dovolenou" (Obywatel Havel jedzie na urlop) oraz "Občan Havel přikuluje" (Obywatel Havel podtacza) to dwa stworzone wraz z synem Adamem filmy dokumentujšce przeladowanie przyszłego prezydenta Czech przez tajnš policję. Najważniejsze dramaty czeskiego opozycjonisty, m. in. Protest i Audiencję, Novák przetłumaczył zresztš na język angielski.
"Nie jest le", ksišżka, która stała się pretekstem do naszego spotkania, otrzymała w 2004 roku prestiżowš w Czechach nagrodę Magnesia Litera. Opowiada ona w zbeletryzowanej formie autentycznš historię braci Ctirada i Jozefa Maínów, którzy w 1953 roku podjęli wraz z trójkš przyjaciół dramatycznš próbę przedarcia się z Czechosłowacji do wolnego wiata. Synowie bohatera z czasów drugiej wojny wiatowej, jednego z twórców czechosłowackiego ruchu oporu, kontynuujš dzieło ojca, chcš przedostać się na Zachód, by walczyć z komunistami. Jednak zdaniem wielu Czechów ich historia nie jest już tak jednoznaczna moralnie. I przed ucieczkš, i w jej trakcie zginęli ludzie, a bracia nie wahali się używać metod, które można nazwać terrorystycznymi.
Wydawca (Ksišżkowe Klimaty) napisał na swej stronie internetowej, że ksišżka Nováka to Gorzki czeski rachunek sumienia [
]. Opowieć o symbolicznym znaczeniu oporu, młodoci, komunistycznym reżimie, w której próżno szukać Hrabalowskiej melancholii, dezynwoltury Haka, [
] humoru filmów Svěráka. Historia rodziny Maínów tworzy fabułę niemal sensacyjnš, zwieńczonš trwajšcš długie tygodnie ucieczkš do Berlina Zachodniego przez wschodnie Niemcy. A choć trzem uciekinierom udało się dotrzeć do celu, trudno powiedzieć, by ich historia kończyła się happy endem".
Będziemy rozmawiać z Janem Novákiem o polityce i sztuce, o życiu na emigracji i zwišzkach z krajem, o Václavie Havlu i Milou Formanie, ale przede wszystkim o jego ksišżce Nie jest le, która jest dobrym punktem wyjcia do rozważań o wspólnocie polskiego i czeskiego dowiadczenia w XX wieku.
/Jerzy Marek/
Spotkanie odbywa się w ramach festiwalu "Czuli Barbarzyńcy".
|