POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
17-10-2016      -   21-10-2016
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka
Pojęcia mylšce / warsztaty z Bogdanem Renczynskim
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka

ul. Nadwiślańska 2-4
30-527 KrakĂłw
tel. (12) 442 7 770

http://www.news.cricoteka.pl/
Cricoteka, ul. Nadwiœlańska 2-4, Kraków
       
 
Teatr
17-21 paŸdziernika 2016
(4 godziny dziennie pomiędzy 10:00-16:00, czas dostosowany do uczestników w przedziale czasowym)
koszt: 120 zł

Wychodzšc od wynotowanych przez Tadeusza Kantora „pojęć mylšcych”, tematem warsztatu będš postawy i kondycje mylšce, zwišzane z pułapkš bycia czymœ innym, niż się jest. Postawa taka, jak każde tego rodzaju zjawisko „mylšce”, dšży w swoim szaleństwie do przekroczenia swoich kompetencji i zasad (Tadeusz Kantor, Punkt zetknięcia: iluzja i realnoœć). Rozważania na temat imitacji, naœladownictwa, udawania, atrapy, wraku zostanš zainspirowane lekturš dwóch publikacji ksišżkowych.

Pierwsza z nich to najnowsza powieœć Emmanuela Carrère’a, Królestwo (tłum. Krystyna Arustowicz, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2016). Autor przyjmuje, że królestwo niebieskie zaczyna się na ziemi; królestwo jest w każdym z nas. Jednym z nakazów chrzeœcijaństwa jest miłowanie swoich nieprzyjaciół i oprawców. Nie znajduje to jednak odbicia w historii ludzkoœci – wszystkie rewolucje zakładały zniszczenie przeciwnika, a czynienie dobra (lepszego człowieka) następowało poprzez przemoc. Kluczowymi pytaniami, wpływajšcymi na korygowanie postaw, sš: czy istnieje przeznaczenie, czy istnieje wolna wola? Gdzie jest granica wolnej woli? Czy niewierzšcy nie bywa bliżej Królestwa niż ten modlšcy się, poprawny względem prawa, dbajšcy o rytuały? Carrère’a najbardziej interesuje zagadnienie słabego, który jest mocniejszy od mocnego. Co jest tu bardziej mylšce: naœladowanie czy udawanie?

Druga ksišżka to rozprawa doktorska Manfreda Deselaersa „I nigdy oskarżony nie miał wyrzutów sumienia?”. Biografia Rudolfa Hössa, komendanta Auschwitz, a kwestia jego odpowiedzialnoœci przed Bogiem i ludŸmi (tłum. Juliusz Zychowicz, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Oœwięcim 2014). Antropologiczno-teologiczna analiza biografii Hössa przybliża jego postawę „mordercy milionów”, a jednoczeœnie człowieka, który w swojej autobiografii sam podkreœlał, że „miał serce i nie był zły”. Jednym z poruszanych tematów będzie tu zestawienie człowieczeństwa z pojęciami takimi jak atrapa czy wrak. Postawa komendanta jako atrapy – biernoœć względem katastrofy ludzkiego istnienia, odrzucenie ryzyka przeciwstawienia się obowišzkom – mylone z rozsšdkiem. Z drugiej strony kondycja skazanych jako wraków – przeszkód, bezwartoœciowych bytów utożsamianych z numerami. Kondycja wraka jest jednak mylšca, gdy spojrzymy na tę stratę „milionów” przez pryzmat pytania: co się stało z miłoœciš, nienawiœciš i nadziejš tych ludzi? Co się stało z przerwanym dziełem czy zgładzonym talentem (np. niezapisanš jeszcze kolejnš kompozycjš pianisty Mischy Hillesum, która brzmiała tylko w jego głowie, gdy zginšł w Treblince)?

Nie jest to propozycja warsztatu teatralnego, lecz debaty w przestrzeni sceny oraz próby przeniesienia tej debaty na działania aktorskie i sceniczne. Podjęcie wyzwania wypowiedzi względem motywów historycznych poprzez ciało i słowo.

Warsztat przeznaczony jest przede wszystkim dla seniorów, którzy zechcš podzielić się swoim życiowym doœwiadczeniem i odnieœć je do stawianych postulatów. Interesujšca będzie pewna granicznoœć zwišzana ze stawianymi pytaniami, takimi jak: kim bym był, gdybym się drugi raz urodził (w sensie postawy)? Kim chciałbym być? Kim chciałem być?

Przesuwanie i korekta znaczeń w trakcie warsztatu zostanš odniesione do dzieł Tadeusza Kantora, który w pismach teoretycznych oraz w twórczoœci teatralnej, jak i malarskiej, eksponował pułapki oparte na dwuznacznoœci i zaprzeczeniu. Analizowana będzie postawa Kantora, wyrażana w wielu jego tekstach i wypowiedziach, mówišca o tym, że artysta musi być wolny i że życie jest tym obszarem, w którym szuka się wolnoœci i z którego czerpie się wolnoœć do działań artystycznych (Kantor: sztukę robi się ze swoich klęsk, z samego siebie). W kontekœcie analizowanych w trakcie warsztatów pojęć, niezwykle istotne będzie akcentowane przez Kantora skupianie się na „biednej” indywidualnoœci każdego człowieka, jako najcenniejszej wartoœci. Spektakle Tadeusza Kantora jako spowiedŸ. Teatr będšcy œwiadectwem postaw, oczekiwań czy marzeń, ale też przestrzeniš pytań i oskarżeń.
 
https://www.facebook.com/events/1101923816590116/?active_tab=discussion
Miejsce:
Cricoteka, ul. Nadwiœlańska 2-4, Kraków
 
Godz.

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury