https://www.facebook.com/events/1809205795989819/
https://www.krakow.buddyzm.pl/festiwal/
Tegoroczna edycja festiwalu ma wyjštkowy charakter, ponieważ dokładnie 40 lat temu Ole Nydahl po raz pierwszy odwiedził Kraków, przynoszšc Buddyzm Diamentowej Drogi do Polski. Życie i nauki tego duńskiego nauczyciela, laureata nagrody UNESCO za dialog, współistnienie i pokój, który od 1972 dwukrotnie w cišgu roku okršża kulę ziemskš z wykładami o naturze umysłu, stanowiš inspirację dla tysięcy ludzi. Dotarł on do Tybetu pod koniec lat 60-tych i został uczniem XVI Karmapy, zwierzchnika jednej z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego. Spełniajšc jego probę, założył na całym wiecie blisko 700 orodków gromadzšcych tych, którzy ceniš wolnoć i radoć.
Uczestnicy festiwalu będš mogli nie tylko poznać fascynujšcš historię przeniesienia nauk Buddy na Zachód oraz postać lamy Ole, który jako motocyklista i zapalony skoczek spadochronowy stanowi zaprzeczenie wszelkich stereotypów potulnego mnicha buddysty, ale również dowiedzieć się, dlaczego warto dšżyć do owiecenia i jak je osišgnšć, a także czym jest poglšd i medytacja w codziennym życiu.
Zapraszamy także na spotkania o charakterze naukowym oraz prezentacje multimedialne. Na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Akademii Górniczo-Hutniczej odbędš się prelekcje powięcone zwišzkom między buddyzmem a fizykš kwantowš i neuropsychologiš. W ramach cotygodniowych slajdowisk w Klubie Podróżników ródziemie będzie można zobaczyć nie tylko więte miejsca buddyzmu, ale i dowiedzieć się, jak dzięki lamie Ole europejski umysł spotkał się z naukami Buddy w ich ródłowej formie. Opowiemy też o tym, co jest niezmiennš esencjš nauk Buddy, którš można odnaleć w każdym zakštku wiata oraz dlaczego praktykujšcy na Zachodzie buddyci nie noszš mnisich szat.
To wszystko w Piwnicy Pod Baranami na Rynku Głównym.
Ważnym wydarzeniem tegorocznej edycji będzie projekcja filmu Hannah. Nieznana historia buddyzmu, zdobywcy nagrody za Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny na Film Fest International w Londynie. Hannah opowiada historię życia wyjštkowej kobiety, żony lamy Ole, która stała się przykładem w czasach, gdy rola kobiet ulegała transformacji.
Festiwal stanowi dobrš okazję do odwiedzenia krakowskiego orodka medytacyjnego na ulicy Stattlera 5, gdzie odbędš się wykłady, prezentacje i warsztaty medytacyjne.
|