Już za kilka dni w Dworku Białopršdnickim będzie można oglšdać wystawę plakatów Ryszarda Kaji - znakomitego artysty: plakacisty, malarza, grafika, scenografa. Uroczysty wernisaż z udziałem autora prac odbędzie się w najbliższy pištek (7 padziernika) o godz. 18.00 w Sali Złotej (ul. Papiernicza 2, budynek główny Dworku). Ryszard Kaja swoje prace wystawia niezwykle rzadko (i po raz pierwszy w Krakowie!), będzie to więc prawdziwa gratkę dla miłoników plakatów. Wstęp wolny.
Wystawa pt. ZACZAROWANY MELONIK CZYLI POKAZ PLAKATÓW KAJOWATYCH W DWORKU BIAŁOPRĽDNICKIM przedstawiać będzie najbardziej reprezentatywne sporód plakatów Ryszarda Kaji. Większoć z nich stanowić będš plakaty z serii Polska oraz prace nawišzujšce do rejonu Krakowa i Małopolski.
O AUTORZE:
Malarz, plakacista, scenograf, kostiumolog. Nałogowy podróżnik i kolekcjoner starych zdjęć i dagerotypów. Urodzony w 1962 r. w Poznaniu w rodzinie artystycznej. Jego ojciec - Zbigniew był znanym plakacistš i scenografem, a matka Stefania, malarzem i ceramikiem. Ukończył studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (dzisiejsza Akademia Sztuk Pięknych), uzyskujšc dyplom z malarstwa u doc. Norberta Skupniewicza.
Kariera artystyczna Ryszarda Kaji dzieli się wyranie na dwa okresy. Pierwszy - zwišzany ze scenš - gdzie pracuje jako scenograf, drugi - zwišzany z plakatem. Charakterystycznš cechš jego twórczoci jest wzajemne przenikanie obydwu pasji - jego scenografie sš bardzo malarskie, a grafiki teatralne.
Jest twórcš ponad 200 scenografii do spektakli oraz około 200 plakatów, w tym m.in. monumentalnego cyklu Polska. Tworzy głównie plakaty zwišzane z tematykš kultury, wiadomie nawišzuje do polskiej szkoły plakatu oraz twórczoci ojca. Głównš inspiracjš dla całej jego twórczoci jest specyficzne postrzeganie wiata zaczerpnięte z prozy Bohumila Hrabala. We wszystkich jego pracach widoczna jest pochwała dnia codziennego i szacunek dla zwyczajnoci.
Jako scenograf pracował na większoci scen muzycznych w Polsce, projektujšc dekoracje i kostiumy do spektakli teatralnych, baletowych, a przede wszystkim operowych. Swoje wizje scenograficzne tworzył także poza granicami kraju - we Francji, Egipcie, Argentynie, Brazylii, Niemczech, Izraelu i na Cyprze.
Projekty teatralne, szczególnie kostiumów, były prezentowane na wielu wystawach
w Polsce i na wiecie. Zajmował się też aranżacjš wystaw oraz dekoracjš prestiżowych, interesujšcych wnętrz.
Nagle, będšc u szczytu popularnoci, uciekajšc przed niebezpieczeństwem rutyny, zdecydował się odejć z teatru. Po roku 2000 powięca się głównie malarstwu i grafice, pracuje samodzielnie, bez etatu, mieszkajšc we Wrocławiu. W tym czasie porywa go nowa pasja - plakat. Jest twórcš około 200 plakatów, w tym wcišż powstajšcego, monumentalnego cyklu Polska składajšcego się ze stu plakatów. W tym czasie powstajš plakaty do spektakli, koncertów, dla galerii, festiwali, wystaw i wielu innych.
Ryszard Kaja ma odwagę być malarzem niemodnym, a jego ostentacyjna indywidualnoć opiera się na szczególnej nawarstwionej figuratywnoci, sam swš twórczoć nazywa niechlujnym, mieszczańskim polskim barokiem. Jest piewcš banału. Ważnym aspektem jego twórczoci jest upływajšcy czas i zapatrzenie w przeżytš przeszłoć. Pełnymi garciami czerpie z niewyszukanej tandety, karmi się sztukš naiwnš i kiczem, szukajšc odczuć prawdziwszych, gdzie kocha się na zabój, a cierpi do utraty tchu. Z dystansem i wymownym milczeniem opowiada o gorzkiej szczęliwoci, kolorowej szarej dzisiejszoci. Wszystko co małe w jego pracach ogromnieje, co blade nabiera koloru, zieleń staje się krwista, cisza głona, co smutne bawi, co zabawne zmusza do refleksji.
WYSTAWĘ BĘDZIE MOŻNA OGLĽDAĆ DO KOŃCA PADZIERNIKA
Dołšcz do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/182916442116770/
|