W sobotę, 28 maja, na terenie Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadzony zostanie nietypowy i bardzo widowiskowy eksperyment. Blisko 100 niezwykle pomysłowych urzšdzeń z całej Polski zostanie połšczonych w 1 łańcuch, aby przetransportować metalowš kulkę. Wszystko to w ramach otwartego dla publicznoci finału IV edycji Eksperymentu Łańcuchowego. Każdy będzie mógł oddać głos na swojego faworyta. Organizatorzy przygotowali też interaktywne dowiadczenia, pokazy i szereg innych atrakcji dla całych rodzin.
Finał IV edycji Eksperymentu Łańcuchowego odbędzie się 28 maja w godz. 11:00 15:30 na terenie III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego przy budynku Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (ul. S. Łojasiewicza 11). Przez blisko 3 miesišce konstruktorzy - zarówno dzieci, jak i doroli - pracowali nad urzšdzeniami, które przy wykorzystaniu różnego rodzaju zjawisk i praw fizycznych przetransportujš metalowš kulkę. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się ponad 140 drużyn z całej Polski, z czego na finał do Krakowa przyjedzie blisko 100 pięcioosobowych zespołów. Podczas imprezy wszystkie urzšdzenia połšczone zostanš w jeden łańcuch i kilkukrotnie uruchomione. Wygrajš konstruktorzy ogniw łańcucha, które liczbš wykorzystanych zjawisk oraz kreatywnociš ich zastosowania zachwycš jurorów i publicznoć. Nagrody przyznawane będš w kilku kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum i studia oraz rodziny.
Jak da Vinci budował most i czy możemy biegać po cieczy?
Celem całego przedsięwzięcia jest promocja praktycznego podejcia do nauki fizyki, która otacza nas na co dzień i jest czym więcej, niż tylko zbiorem skomplikowanych i niezrozumiałych formuł. Podczas wydarzenia nie będzie więc miejsca na fizykę ubranš we wzory. Nie będzie też rozwišzywania szablonowych zadań. Zamiast tego organizatorzy przygotowali pełne niespodzianek dowiadczenia, pokazy i konkursy. Każdy będzie mógł spróbować zbudować most w taki sposób, jak projektował go Leonardo da Vinci i dowiedzieć się, czy da się biegać po cieczy. O tym, że fizyka nie jest nudna, będzie można przekonać się też podczas interaktywnego wykładu dra Witolda Zawadzkiego z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ponadto na uczestników czekajš pokazy kół naukowych, a głodni wiedzy będš mogli wymienić ksišżki na specjalnej półce do bookcrossingu.
Konkurs organizowany jest przez Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie. Patronat honorowy nad IV edycjš Eksperymentu Łańcuchowego objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Wojewoda Małopolski Józef Pilch, Prezydent Miasta Krakowa prof. dr hab. Jacek Majchrowski, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciech Nowak oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Fizycznego prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow.
Harmonogram finału:
9:00 - 11:00 rejestracja i ustawienie maszyn w łańcuch
11:00 oficjalne rozpoczęcie
11:15 14:00 prezentacje drużyn oraz urzšdzeń, kilkukrotne uruchomienie łańcucha
14:15 wykład dra Witolda Zawadzkiego
15:00 wręczenie nagród, zakończenie finału.
Równolegle odbywać się będš pokazy i dowiadczenia.
Dodatkowych informacji udzielajš:
Tomasz Bana, Open Media Public Relations
tel. 606 501 415, e-mail: tomek@openmedia.pl
Przemysław Pawlu, Open Media Public Relations
tel. 608 642 583, e-mail: przemek@openmedia.pl
Daniel Dziob, Uniwersytet Jagielloński
tel. 668 332 335, e-mail: eksperyment.lancuchowy@gmail.com
|