Rozmowę z Piotrem Nesterowiczem, autorem ksišżki "Każdy został człowiekiem" poprowadzi Michał Olszewski.
W latach 19461960 ze wsi do miasta przeniósł się co trzeci młody człowiek. Częć z nich zasiliła rzesze niewykwalifikowanych pracowników fizycznych, dla wielu jednak przeprowadzka wišzała się z błyskawicznym awansem społecznym: zostali pracownikami administracji publicznej, zasilili kadry pedagogiczne czy wojskowe. Każdy został człowiekiem jest zapisem dowiadczeń młodych ludzi urodzonych na wsi, których na poczštku lat 50. porwał urok nowej Polski. To swoista kronika ich sukcesów i porażek zwišzanych ze zdobywaniem wykształcenia i wiadomoci politycznej, ze zmianš rodowiska i ucieczkš do miast w poszukiwaniu własnego miejsca w socjalistycznej rzeczywistoci.
Punktem wyjcia tej niezwykłej reporterskiej opowieci jest monumentalne, dziewięciotomowe wydanie pamiętników młodzieży wiejskiej opatrzone wspólnym tytułem Młode pokolenie wsi Polski Ludowej, nadesłanych na konkurs ogłoszony w 1961 roku przez Zwišzek Młodzieży Wiejskiej, Komitet Badań nad Kulturš Współczesnš i Zakład Socjologii Wsi PAN oraz Ludowš Spółdzielnię Wydawniczš. Autor odnalazł inne dokumenty oraz krewnych ówczesnych aktywistów, poszerzajšc subiektywny i ocenzurowany obraz przedstawiony w konkursowych pracach o bezcenne ródła z pierwszej ręki.
Każdy został człowiekiem to pierwsza publikacja na temat tworzenia się wiadomego klasowo pokolenia okresu błędów i wypaczeń, pokolenia, które mozolnie budowało od podstaw nowe powojenne państwo. To znakomity literacki przyczynek do toczšcej się od lat dyskusji o chłopskim pochodzeniu w hierarchii społecznej. To także opowieć o pokoleniu naszych rodziców i dziadków, którzy jako pierwsza generacja w historii Polski zyskali szansę wyrwania się do lepszego wiata.
|