Muzeum PRL-u zaprasza w rodę 11 maja o godz. 17 na wernisaż wystawy "Kadrowanie PRL-u. Robert Kosieradzki".
Po zdjęciach Henryka Hermanowicz (z lat 50., pokazujšcych zmiany zachodzšce wówczas w całym kraju) oraz Jerzego Szota (dokumentował schyłkowy PRL, z lat 80., w Krakowie i nie tylko), z wielkš przyjemnociš sięgamy po nowohuckie fotografie Roberta Kosieradzkiego z lat 60. i 70.
Podobnie jak w przypadku dwóch wspomnianych wczeniej artystów, których prace pokazywalimy na przełomie 2014 i 2015 roku, jest to bardzo osobisty, autorski zapis historii. A przy tym niepełny. Autor pozostawił po sobie ogromne archiwum, które wymaga gruntownego uporzšdkowania i opracowania. Dzi znamy zaledwie niewielki jego fragment.
Zdjęcia Roberta Kosieradzkiego podzielilimy na kilka grup. Pierwsza to nowohuckie pejzaże widzimy dzielnicę w nieustajšcej zmianie, budowie; stare spotyka się tu z nowym, rosnš kolejne osiedla, łopocze pranie na wietrze, a w tle dymi kombinat.
Drugim elementem opowieci jest praca (ciężka, choć często też ukazywana z lekkim przymrużeniem oka) na budowie i ulicy, w piekarni, we młynie
A po pracy odpoczynek nad zalewem nowohuckim, na zabawie, w wesołym miasteczku, na wycigu kolarskim i samochodowym.
Wraz z Hutš rosnš i dzieci bohaterowie kolejnej odsłony ekspozycji. Dla nich najważniejsza jest zabawa, a na dalszy schodzš jej warunki i okolicznoci.
Sš też portrety wyraziste, efektowne, zaskakujšce dojrzałociš i pomysłem.
Wchodzšc pomiędzy nowohuckie bloki przenosimy się w czasie i widzimy, jak bardzo zmieniły się miejsca dzi nam dobrze znane. Niektóre rozpoznajemy od razu, ze zidentyfikowaniem innych mamy duże kłopoty.
Robert Kosieradzki nie podpisywał swych fotografii. My staralimy się te podpisy odtworzyć podczas spotkania inaugurujšcego nasz cykl Podwieczorek w Muzeum, z pomocš facebookowiczów i miłonika nowohuckiej historii, pana Wojciecha Żurka. Wszystkim bardzo dziękujemy za pomoc.
Czekamy także na Państwa komentarze i uzupełnienia może wspólnie uda się niektóre podpisy uzupełnić, doprecyzować, będziemy za to bardzo wdzięczni!
I zapraszamy oczywicie serdecznie do wspólnego kadrowania PRL-u. Kadrowali go autorzy prezentowanych przez nas zdjęć, skadrowalimy my, wybierajšc włanie te, a nie inne, kadrujcie i Państwo sięgajšc do swych wspomnień i przeżyć.
Wystawa Kadrowanie PRL-u. Robert Kosieradzki, Muzeum PRL-u (w organizacji), 12 maja-31 sierpnia 2016 r., scenariusz, wybór zdjęć, teksty: Ryszard Kozik, Adam Gryczyński, projekt plastyczny: Michał Zakrzewski.
|