W ramach swojego najnowszego projektu Czy zapiewajš niczym krople deszczu, czy nie ugaszš mojego pragnienia Max Pinckers wraz ze swojš partnerkš Victoriš Gonzalez-Figueras pojechał na cztery miesišce do Indii. Podjšł tam próby udokumentowania, uchwycenia, zainscenizowania oraz wydobycia na wiatło dzienne różnych aspektów miłoci i małżeństwa.
Przeglšdajšc gazety i kolorowe magazyny, oglšdajšc filmy i włóczšc się po ulicach miast, wyszukiwał obiekty, które wpisywały się w wybrany temat, takie jak pary w podróży polubnej u podnóża Himalajów, mężczyni na białych koniach, wiktorie (bryczki, którymi obwożeni sš nowożeńcy), atelier fotograficzne, gdzie pary robiš sobie pamištkowe zdjęcia, osobliwe dekoracje z ceremonii lubnych, wyrzucona na brzeg fotografia małżeństwa (którš po mierci małżonków powierza się rzece, jezioru lub morzu), odrzucone zdjęcia z atelier w pobliżu Tadż Mahal i wiele innych. Fotografował również papużki nierozłšczki (młodych zakochanych, którzy uciekli z domów, ponieważ rodziny były przeciwne ich zwišzkowi ze względu na różnice kastowe lub religijne) oraz Love Commandos (organizację, która wspiera młodych uciekinierów).
Interesuje go nie folklor czy różnice międzykulturowe, lecz uniwersalne dšżenie do stworzenia obrazu idealnego i zrozumienia istoty piękna oraz kiczu, naszych pełnych ograniczeń form stylistycznych oraz emocji wywoływanych przez te obrazy. Młode pary marzšce o ucieczce w bollywoodzkim stylu czy może tradycja, która przeradza się w sztampowe romanse
Sposób, w jaki życie i mierć kryjš się i odsłaniajš w naszej relacji do obrazów.
* Tytuł zaczerpnięty jest z piosenki z bollywoodzkiego filmu.
Wystawa organizowana w ramach festiwalu Miesišc Fotografii w Krakowie 2016.
|