Wystšpiš:
Agata Grzekiewicz (wokal)
Michał Zawadzki (fortepian)
Niezwykły recital autorski pianisty Michała Zawadzkiego do tekstów współczesnych, żyjšcych (!) polskich autorów pochodzšcych zarówno z rodzinnego miasta kompozytora, Płocka (Karolina Słyk, Maciej Woniak, Marek Grala), jak i z innych zakštków Polski Kaszub (Łukasz Majewski, Jerzy Fryckowski), Gdańska (Bożena Ptak), Krakowa(Agnieszka Grochowicz) i Lublina (Tomasz Rokosz). Jedynym wyjštkiem w tym zestawie jest wiersz Jonasza Kofty.
Zarówno wokalistka, jak i pianista, to wrażliwcy wychowani na dobrej piosence artystycznej/literackiej, stšd w programie recitalu utwory starannie dobrane pod względem tekstowym, zatem miłonicy twórczoci Osieckiej, Przybory, Grechuty czy Kofty, którzy szukajš w piosence mšdrego tekstu nie powinni czuć się zawiedzeni.
Na wspaniałš, niezwykle obrazowš i pełnš emocji muzykę stworzonš przez Michała Zawadzkiego szczególny wpływ wywarli tacy twórcy, jak Grzegorz Turnau, Ewa Kornecka i Jerzy Wasowski.
Piosenki powstawały na przestrzeni lat 20082014.
Do ich zapiewania kompozytor zaprosił Agatę Grzekiewicz, która w niezwykle sugestywny i osobisty sposób potrafi odmalować bogatš kolorystykę emocji zawartš w tekstach zarówno lirycznych, sentymentalnych, jak i groteskowych czy kabaretowych.
A jakie sš te ich pejzaże? Pojawi się smutek, tęsknota, miłoć. Nie brak w tych tekstach żalu wynikajšcego z utraty i obaw przed tym, co nas czeka w drodze
Jakże i nam bliskie sš takie krajobrazy? Ile razy wród podobnych wiedlimy swš wędrówkę
Recital zdobył I nagrodę XVII Ogólnopolskiej Giełdy Piosenki Poetyckiej Wieczorne Nastroje w Kwidzynie.
Bilety: 20 zł (w przedsprzedaży), 30 zł (w dniu koncertu)
do nabycia w ródmiejskim Orodku Kultury, ul. Mikołajska 2 lub elektronicznie: bserwatka@lamelli.com.pl
Organizator: ródmiejski Orodek Kultury w Krakowie
AGATA GRZEKIEWICZ
Urodzona w Olsztynie w 1992 roku, wychowała się w Lidzbarku Welskim koło Działdowa. Absolwentka szkoły muzycznej I st. w Brodnicy w klasie fortepianu. Obecnie mieszka w Olsztynie. Studiuje Dietetykę na Wydziale Nauk Medycznych (prawie absolwentka) oraz Prawo kanoniczne na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Stale funkcjonuje na wysokich obrotach, nie zwalnia, mało pi. Kiedy tylko może czyta dużo więcej niż podręczniki akademickie, zdecydowanie więcej niż statystyczny Polak.
Uczestniczka programów telewizyjnych Szansa na sukces (2010) oraz Bitwa na głosy (2012).
Laureatka wielu festiwali i przeglšdów piosenki literackiej, m.in.:
wyróżnienie w finale XV edycji Konkursu Pamiętajmy o Osieckiej w Warszawie,
III miejsce XL Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych piewajmy Poezję w Olsztynie,
II miejsce na V Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus W żółtych płomieniach lici w Białymstoku,
II miejsce na 50. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie,
I miejsce XVII Ogólnopolskiej Giełdy Piosenki Poetyckiej Wieczorne Nastroje w Kwidzynie,
I miejsce na XI Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego Nadzieja w Kołobrzegu,
Nagroda Główna Prezydenta Miasta Torunia im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego V Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu
Jako solistka ma na swoim koncie współpracę m.in. z:
Romanem Kołakowskim reżyserem spektakli poetyckich i autorem muzyki do tekstów Edwarda Stachury (Fabula Rasa Teatr Baj Pomorski w Toruniu oraz Stachura. więte wędrowanie Teatr im. Wandy Siemiaszkowej w Rzeszowie, Teatr Baj Pomorski w Toruniu), spektakl Teatru Piosenki Na rogu wiata i nieskończonoci
Bogusławem Sobczukiem reżyserem spektakli muzycznych (W czasie tej jednej piosenki
47. SFP w Krakowie oraz Piosenka aktorska
i inne demony 35. PPA we Wrocławiu oraz 50. SFP w Krakowie)
Zamojskš Orkiestrš Symfonicznš im. Karola Namysłowskiego (spektakl muzyczny na podstawie piosenek Marka Grechuty i Jana Kantego Pawlukiewicza z musicalu Szalona lokomotywa),
Jerzym Satanowskim i Janem Poprawš (liczne spektakle i projekty);
MICHAŁ ZAWADZKI
Pianista, kompozytor piosenek, okazjonalnie aranżer. Rodowity Płocczanin od lat romansujšcy ze stolicš. Absolwent PSM I i II stopnia im. K. Szymanowskiego w Płocku w klasie fortepianu oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) w specjalnoci Teoria Muzyki.
Przygodę z tzw. piosenkš artystycznš rozpoczšł w drugiej połowie 2006 roku (pierwsze kompozycje do tekstów Karoliny Słyk, z którš utworzył duet autorsko-kompozytorski). Na swoim koncie ma współpracę z szeregiem młodych wykonawców z całego kraju, w ramach m.in. Studenckiego Festiwalu Piosenki (2007, 200912), Ogólnopolskiego Turnieju piewajšcych Poezję Łania (2009, 2011, 2012), Festiwalu Piosenki Artystycznej Poetycka Dolina (200912), konkursu Pamiętajmy o Osieckiej, w którym pomógł dostać się do etapu finałowego aż szeciorgu uczestnikom (201012, 2014).
W latach 20092014 wykładowca na UMFC w Warszawie. Obecnie współpracuje z Agatš Grzekiewicz, piewajšcym aktorem Mateuszem Bierytem (recital Od B do Z
czyli subiektywny elementarz piosenki), aktorkš scen musicalowych Agatš Gałach (recitale Kofeina, Nieprzerwana lekcja muzyki), wokalistkš Joannš Lewandowskš (Mężczyni mojego życia Marek G. z Krakowa), Novš Scenš Teatru Muzycznego ROMA oraz Płockš Orkiestrš Symfonicznš. Od 2011 roku kierownik muzyczny Ogólnopolskiego Przeglšdu Młodych Wokalistów Debiuty we Wrocławiu.
Sukcesywnie powiększa swojš kolekcję płyt (szczególnie ceni polski jazz i piosenkę artystycznš). Bywa połšczeniem szperacza i stratega wynajduje mało znane lub zapomniane utwory, by następnie dopasować je do znanych sobie wykonawców.
Lubi twórcze, odważne i oryginalne podejcie do interpretacji. Każdy pobyt na scenie to dla niego małe misterium, podczas którego stara się dać z siebie możliwie najwięcej, a swym zachowaniem i grš odcisnšć swoiste piętno na każdym wykonywanym utworze. Wcišż pracuje nad swoim własnym, rozpoznawalnym stylem.
|