Instytut Konfucjusza w Krakowie wraz z Centrum Medycyny Chińskiej w Krakowie i Polskim Towarzystwem Tradycyjnej Medycyny Chińskiej serdecznie zapraszajš wszystkich w sobotę 6 lutego w godz. 15:00-18:00 na dzień z tradycyjnš medycynš chińskš.
Program:
15:00-16:00 Kultywowanie zdrowia i i dobrego życia wg medycyny chińskiej, dr Marek Kalmus
16:00-16:30 O przyczynach chorób wg medycyny chińskiej, dr Magdalena Konior
16:30-17:00 Polaków zwišzki z medycynš chińskš, dr Marek Kalmus
17:00-18:00 Wzmacnianie energii Qi, czyli jak odżywiać się energetycznie i zdrowo, aby mieć chęć do działania, mgr diet. Katarzyna Fizia.
Konsultacje z potencjalnymi pacjentami:
15:00-17:00 mgr diet. Katarzyna Fizia
15:00-16:30 i 17:00-18:00 Terapeuta TMC
Wstęp na wszystkie wykłady, jak również uczestnictwo w konsultacjach sš bezpłatne. Na konsultacje będš obowišzywały zapisy - lista do zapisów zostanie wywieszona tuż przed wykładami (od 14:30) przed sekretariatem IK na parterze.
Wykłady odbędš się w Sali Malinowej, konsultacje w sali 7 i 105.
Chińska tradycja medyczna liczy ok. 3 tysišce lat. Składajš się na niš m.in. akupunktura, akupresura, odpowiednia dieta (kuchnia chińska), gimnastyka lecznicza (qigong), termopunktura i ziołolecznictwo. Mylš przewodniš, którš kierujš się praktycy medycyny chińskiej, jest leczenie nie chorób, a tego co może do nich doprowadzić. Dlatego chińskš medycynę wyróżniajš przede wszystkim troska o profilaktykę, techniki diagnostyczne (m.in. badanie pulsu), anatomiczne teorie meridianów i organów zang-fu, a także zakorzenienie w chińskiej tradycji filozoficznej, m.in. teorii yin i yang i pięciu przemian. Duży nacisk kładzie się również na przywrócenie prawidłowego i zbalansowanego funkcjonowania organizmu i poszczególnych narzšdów, wzmocnienie odpornoci na choroby zakane, przywrócenie prawidłowego kršżenia krwi oraz energii życiowej qi w meridianach. To, co charakteryzuje medycynę chińskš, to także holistyczne podejcie do pacjenta - celem terapii jest bowiem kompleksowe leczenie całego organizmu, nie tylko eliminacja pojedynczej choroby czy dolegliwoci. Aktualnie w ramach systemu opieki zdrowotnej w Chińskiej Republice Ludowej leczenie za pomocš tradycyjnej medycyny chińskiej prowadzone jest równorzędnie z medycynš zachodniš ("konwencjonalnš").
Prowadzšcy:
dr Marek Kalmus, dyrektor Instytutu Medycyny Chińskiej i Profilaktyki Zdrowia, prezes Polskiego Towarzystwa Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, wykładowca akademicki (Studia Porównawcze Cywilizacji UJ), dyrektor medyczny Centrum Medycyny Chińskiej w Krakowie; prowadzi kurs Wielkie systemy medyczne Wschodu.
dr Magdalena Konior jest doktorem nauk biologicznych. W 2004 roku obroniła tytuł doktora na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2009 roku intensywnie studiuje tradycyjnš medycynę chińskš w Instytucie Medycyny Chińskiej i Profilaktyki Zdrowia w Krakowie. Ukończyła również specjalistyczne kursy medycyny chińskiej dla zaawansowanych prowadzone przez wybitnych zagranicznych wykładowców (m.in. prof. dr Sun Peilin, prof. dr Li Jie, dr Radha Thambirajah, Claude Diolosa). W 2012 roku odbyła miesięczny staż kliniczny w Chinach na Guanxi Traditional Chinese University w Nanningu, natomiast w 2014 praktykę u prof. Suna Peilina w Belgii. Od pięciu lat ćwiczy Tai chi w Krakowskiej Szkole Chen Taijiquan.
mgr Katarzyna Fizia Absolwentka lšskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Aby kontynuować rozwój naukowy rozpoczęła w 2011 roku studia doktoranckie na lšskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu. Kierunek Dietetyka ukończyła bronišc pracę magisterskš otrzymujšc ocenę bardzo dobrš z wyróżnieniem. Terapiš żywieniowš, psychodietetykš oraz diet coachingiem zajmuje się zawodowo już od ponad 6 lat, dietetykš TMC od 2010 roku. Specjalistka z zakresu leczenia dietetycznego nadwagi, otyłoci oraz innych schorzeń.
Wstęp na wszystkie wykłady i konsultacje jest wolny!
Czas: Sobota 6 lutego br.
|