POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
07-12-2015      -  
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida
Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty – Grębałów
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida

os. GĂłrali 5
31-959 KrakĂłw
tel. 12 644 27 65
fax. 12 644 27 65 wew.13

http://www.okn.edu.pl
sekretariat@okn.edu.pl
MHK Oddział Dzieje Nowe Huty, os. Słoneczne 16, Kraków.
17.00
WSTĘP WOLNY       
 
Wydarzenia inne
Oprowadzanie kuratorskie Macieja Mieziana po wystawie z cyklu „Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty”, poœwięconej dawnej wsi Grębałów. Wstęp wolny.

O wystawie:

„Jak tu mówić co więcej o wiosce, o której zaledwie da się prozš powiedzieć, że tam orzš, siejš i zbierajš zboże, a to wszystko na małš skalę” – pisał o Grębałowie dziewiętnastowieczny pamiętnikarz Kazimierz Girtler.

Rzeczywiœcie, można powiedzieć, że wieœ nie miała szczęœcia. Położona w rozwidleniu dwóch ważnych szlaków w żaden sposób z nich nie korzystała, gdyż obie drogi omijały wioskę szerokim łukiem. Ale z drugiej strony to rozwidlenie dróg było na tyle ważnym punktem strategicznym, że na poczštku I wojny œwiatowej władze wojskowe zdecydowały się kompletnie wyburzyć wieœ, by jej zabudowania nie zasłaniały pola obstrzału znajdujšcego się w pobliżu fortu.

Odbudowana w latach 20. XX w. wieœ żyła swoim własnym rytmem, a tutejszy majštek należšcy nieprzerwanie od œredniowiecza do krakowskiej Kapituły na Wawelu, był dzierżawiony w latach 1937-1948 przez znanš krakowskš firmę ogrodniczš „Freege”. W 1950 r. dobra te zostały przejęte przez państwo i zamienione na Państwowe Gospodarstwo Rolne, a potem na Stację Centrali Nasiennictwa Ogrodnictwa i Szkółkarstwa.
Sam Grębałów jako wioska ocalał szczęœliwie do naszych dni. Nigdy nie pojawiły się tu osiedla mieszkaniowe typowe dla Mogiły czy Bieńczyc ani też zakłady przemysłowe ze swojš infrastrukturš. Jednak bliskie położenie samego kombinatu sprawiło, że to właœnie zdjęcia Grębałowa na tle dymišcych kominów stały się w latach 80. XX w. ikonš rodzšcego się ruchu.

Jakby na przekór tym przeciwnoœciom, a może właœnie dzięki nim, mieszkańcy Grębałowa tworzš bardzo rzutkš, zwartš i pełnš inicjatyw społecznoœć, na co zwróciła uwagę prof. H. Florkowska-Frančić, tak okreœlajšc cele swojej jubileuszowej publikacji z okazji 750-lecia Grębałowa: „Jednakże wydaje się, że obchodzony jubileusz, który przywołuje nie tyle powstanie wsi, gdyż legitymuje się ona znacznie starszym rodoŹwodem, ale jej zwišzki z Krakowem, jest dobrš okazjš, aby na przykłaŹdzie historii w mikroskali unaocznić „długie trwanie" i uœwiadomić, jaki wymiar ma historia lokalna. Pokazać tym, którzy mieszkajš dziœ w GręŹbałowie i okolicy, jak przed wiekami na tej ziemi żyli ich przodkowie. Przedstawić dzieje „małej ojczyzny", do której wszyscy jesteœmy przyŹwišzani, poszukać własnych korzeni. Przyjrzeć się cišgłoœci i zmiennoœci w życiu codziennym, a przede wszystkim ciężkiej pracy rolnika, przeœleŹdzić jego status ekonomiczny, społeczny i prawny”.

Takim właœnie przedstawieniem „małej ojczyzny” jest wystawa zorganizowana w ramach cyklu: Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty, a poœwięcona właœnie dziejom Grębałowa.

ródło: http://mkh.pl

Cykl „Podróże po historii i kulturze” przypomina wycieczkę wehikułem czasu. Nikt nie wie, gdzie nas zaprowadzi. Może do przeszłoœci? A może przyszłoœci? Jednak na pewno sprawi, że odkryjemy coœ fascynujšcego!

Oœrodek Kultury im. C. K. Norwida
Os. Górali 5, Kraków
tel. 12 644 27 65
e-mail: sekretariat@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid
 
Miejsce:
MHK Oddział Dzieje Nowe Huty, os. Słoneczne 16, Kraków.
 
Godz.
17.00

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury