Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada kierowana do studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jej celem jest rozwój praktycznych umiejętnoci z zakresu zarzšdzania projektami u młodych ludzi oraz inspiracja do aktywnoci społecznej. Zadaniem uczestników jest zrealizowanie projektu społecznego zmieniajšcego na lepsze lokalne otoczenie. Każdy finalista otrzyma międzynarodowy certyfikat rozpoznawalny i honorowany na całym wiecie.
W pierwszej edycji olimpiady wzięło udział 7 tys. uczniów. Zrealizowali oni 339 projektów, które razem dotarły do 0,5 mln beneficjentów. Do udziału w programie można się zgłaszać do 30 listopada 2015 r. na stronie www.zwolnienizteorii.pl.
Zwolnieni z Teorii to praktyczna gra zespołowa, gdzie wyzwaniem dla uczestników jest przeprowadzenie inicjatywy, która pozytywnie wpłynie na życie lokalnej społecznoci. Uczestnicy tworzšcy 3-5 osobowe zespoły wspólnie szukajš pomysłu na najciekawsze działanie, a następnie przy wsparciu ze strony organizatorów programu wcielajš je w życie. Każdy z uczestników olimpiady, który ukończy swój projekt otrzymuje certyfikat sygnowany przez Project Management Institute R.E.P.
W programie mogš wzišć udział studenci oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Czas na realizację projektów zespoły majš do 31 marca 2016 r. W kwietniu 2016 r. odbędzie się Wielki Finał programu, podczas którego zostanš nagrodzone najlepsze projekty przeprowadzone w tej edycji.
Patronat honorowy nad projektem objęła Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska oraz Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Projekt został uhonorowany licznymi nagrodami oraz cieszy się poparciem uznanych osobistoci wiata biznesu, mediów i organizacji społecznych. W Kapitule olimpiady zasiadajš m.in. Marian Owerko, Jerzy Baczyński, Anda Rottenberg czy Jerzy Komiński.
Osoby bioršce udział w olimpiadzie mogš zdobyć certyfikat sygnowany przez Project Management Institute R.E.P. Certyfikat potwierdza zdobyte dowiadczenie i wiedzę o najważniejszych elementach zarzšdzania projektami, wystarczajšcš do samodzielnej realizacji projektu, również społecznego. Jest on rozpoznawalny i honorowany na całym wiecie, a starajš się o niego menadżerowie redniego szczebla, 30-latkowie pracujšcy w największych polskich firmach.
Co więcej, projekty realizowane w ramach Zwolnionych z Teorii rywalizujš o nagrody "Wilki" za Najlepsze Projekty Społeczne w kategoriach tematycznych i geograficznych.
Jest to już druga edycja programu. Projekty zrealizowane w ramach pierwszej edycji Zwolnionych z Teorii osišgnęły ogromnš skalę. W programie wzięło udział ponad 7 tys. uczniów z 1 tys. szkół z całej Polski, realizujšc w sumie 339 projektów, na które powięcili łšcznie ponad 700 tys. godzin. Beneficjentami zrealizowanych projektów było około 0,5 miliona osób.
W kwietniu 2015 r. finalici Zwolnionych z Teorii zebrali się na Wielkim Finale, gdzie nagrody dla najlepszych wręczył m.in. Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Dla 75% uczestników była to pierwsza prawdziwa praktyka pracy w zespole, tworzeniu budżetu, itd.
Wród najciekawszych inicjatyw zrealizowanych w pierwszej edycji znalazł się m.in. projekt Nie studiuj bezrobocia kampania informujšca w ciekawy sposób o zatrudnieniu po różnych kierunkach studiów, Qchnia z klasš warsztaty kulinarne z lubianymi kucharzami popularyzujšce zdrowe odżywianie i mieci na wysokoci kampania przeciwko wielkoformatowej reklamie w przestrzeni miejskiej.
Nie od dzi wiadomo, że wczesne nabywanie dowiadczenia i kompetencji praktycznych daje większe szanse na sukces zawodowy. Niestety, ogromny odsetek nawet najzdolniejszych uczniów kończšc szkołę nie posiada żadnego dowiadczenia praktycznego. Nasz program jest odpowiedziš na brak okazji do rozwijania praktycznych kompetencji stwarzanych przez system edukacji. - mówi Paula Bruszewska, twórczyni Zwolnionych z Teorii.
Więcej informacji na temat programu dostępnych jest pod adres: www.zwolnienizteorii.pl.
***
Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada kierowana do studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wyzwaniem uczestników jest zrealizowanie własnej inicjatywy, która pozytywnie wpłynie na życie lokalnej społecznoci. Każdy z uczestników programu może zdobyć swoje pierwsze praktyczne dowiadczenie oraz międzynarodowy certyfikat rozpoznawalny i honorowany na całym wiecie.
Olimpiadę organizuje Social Wolves - start-up społeczny z Polski. Social Wolves działa na rzecz odpowiedzialnej i kompetentnej kadry zarzšdzajšcej, z misjš dowiadczania młodych prowadzeniem projektów społecznych na całym wiecie.
Partnerami strategicznymi olimpiady Zwolnieni z Teorii sš Fundacja PZU, T-Mobile oraz Bank Zachodni WBK. Partnerem merytorycznym programu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolnoci.
|