DEBIUT W ZDERZAKU!
Galeria Zderzak zaprasza na otwarcie pierwszej solowej wystawy Tomasza Kręcickiego "Wszystko, czym się nie zajmuję"
Wernisaż 19 czerwca 2015 (pištek) o godz. 19:00
Witamy na pokładzie
w zeszłym tygodniu zrobił dyplom na krakowskiej ASP, w przyszłym tygodniu ma wystawę w Zderzaku, na której pokaże 50-60 obrazów. Tomasz Kręcicki.
Życie jest piękne!
zanim jego sztuka zostanie przyszpilona definicjami, okreleniami, opiniami, docinkami, uwagš publicznoci mamy okazję, by zobaczyć jš w stanie natury. Błogosławiony moment życiowy, kiedy z każdego kšta pracowni każdy przedmiot przemawia do wyobrani przyjemnie ożywiony. Wszystko tryska życiem.
"Pastowanie butów czynnoć malarska
Pranie ubrań czynnoć malarska
Prasowanie czynnoć malarska
Gotowanie czynnoć malarska
Smażenie, pieczenie, przypalanie czynnoci malarskie
Mycie podłogi czynnoć malarska
Golenie się czynnoć malarska
Jedzenie czynnoć malarska
Wydalanie czynnoć malarska
Bezsennoć czynnoć malarska
Sen czynnoć malarska
Wręczanie kwiatów czynnoć malarska
Całowanie / całowanie w rękę czynnoć malarska"
Definicje
Kręcicki to malarz nowoczesny, modernista i intelektualista. Cechuje go rzeczowoć i doza liryzmu. Tytuły obrazów pisze małymi literami. Nie używa rzutnika i komputera.
"Chodzi o to, żeby sposób malowania obrazu był dostosowany do tego, co przedstawia. Albo na odwrót. O to włanie chodzi. Nie wiem o co chodzi."
Rzeczy w ruchu
przedmioty Kręcickiego majš w sobie zasadę ruchu, proszę przyjrzeć się obrazom na plakacie. Przepływy, przeskoki, poziomy energii. Zmiany stanu. Psucie się rzeczy. Współczesna technika i lęk przed niš. więta groza na widok pralki, lodówki, kuchenki mikrofalowej. Jest taki obraz z kebabem w zasadzie sfajczone mięso który jest bardzo pożywny malarsko.
mieci, mietnik
trasz symbolizuje życie embrionalne. Jest taki obraz sprzed dwóch lat noc, latarka, wędrowiec w buciorach, pod nim dół ze mieciami. Kolorowy, aktywny chemicznie mietnik artysty-malarza. Same skarby.
"Chodzę czasami po miecie i wchodzę do sklepów, zakładów fryzjerskich, aptek, sklepów budowlanych i pytam o ulotki lub gazetki. Zdobywanie tego materiału sprawia mi wielkš przyjemnoć. To jest rodzaj polowania. Czasami znajduję naprawdę dobre obrazki, czasami zupełnie nieudolne grafiki, czy fotomontaże wykonane przez amatorów. Wszystko to jest jednak jest dla mnie bardzo interesujšce. Już przestało chodzić o to, że każdš z tych grafik chce przemalować. Jest to po prostu moja pozakomputerowa historia wyszukiwania i wiem, że każdy z tych obrazków ma wpływ na to co maluję."
Styl
poszukiwanie własnego stylu to wyróżnik klasycznego, męskiego modernizmu. Kręcickiego to bawi. Nonszalancja i zmiennoć. "Chyba znalazłem swój styl" pisze w pracy dyplomowej. "Chyba znalazłem swój styl" informuje ponownie w innym miejscu, majšc na myli przeciwieństwo tamtego stylu. Styl jego malarstwa oscyluje, jak transwestyta dostosowujšcy preferencje do rynku pracy, jak pralka, która zmienia temperaturę prania z wełny na sztuczne. Od skrajnie graficznego (czarne proste prostopadłe) do skrajnie malarskiego (barwne gluty), od oschłego intelektualizmu do żywiołowego emocjonalizmu. W sumie PRALKA.
"Dzisiaj zrobiłem pranie, to żaden powód żeby o tym pisać, jednak pralka to dziwna maszyna. Zajmuje się kolorami. Ma w sobie co z malarza. Albo na odwrót, malarz ma w sobie co z pralki. Pranie dzieli się na białe, kolorowe, czarne jeli kto ma więcej czarnych rzeczy. Proszek do białego należy kupić, gdy chce się uprać białe koszule i białe gacie. Proszek do koloru używany jest znacznie częciej, otóż większoć moich skarpet, bluz, spodni dżinsowych jest włanie kolorowych. Standardowe pranie obejmuje najczęciej 4 etapy: pranie wstępne, pranie zasadnicze, płukanie, wirowanie. W pracowni jest podobnie, malowanie wstępne to poczštek kiedy nie za wiele wychodzi, rozgrzewka przed kolejnym etapem, czyli malowaniem zasadniczym. Wtedy maluje się najlepiej, plamy na płótnie pojawiajš się intuicyjnie, dobre obrazy pojawiajš się jeden za drugim."
MOMA czy MOCAK?
Kręcicki to intelektualista, a więc człowiek operujšcy pojęciami, mylšcy i wštpišcy. To oznacza, że musi minšć pewien czas (okres inkubacji) zanim polska publicznoć zaakceptuje jego malarstwo, a kuratorzy modernistycznych muzeów i domów kultury przystosujš je do swoich programów edukacyjnych. My już dzi uważamy, że jest ono zabawne i dzięki w/w właciwociom będzie się rozwijać.
Grubym drukiem
powstała nam informacja sšżnista, bogata w refleksje i sprzecznoci. Ponieważ powstała nam taka informacja, musimy co z niš zrobić, aby stała się strawna dla dziennikarzy. Dziennikarze nie piszš o sztuce, bo kto to przeczyta. Dlatego pod spodem wyróżnilimy grubym drukiem słowa-klucze przydatne dla dziennikarzy-optymistów, chcšcych poinformować ludzi o sztuce Tomka Kręcickiego:
debiut
artysta nowoczesny
intelektualista, liryk
pralka (urzšdzenie mechaniczne i metafora, którš można okrelić malarstwo K.)
pralka ma w sobie co z malarza, albo na odwrót, malarz ma w sobie co z pralki
pozakomputerowa historia wyszukiwania (wiat jest jednak piękny!)
Cytaty pochodzš z pracy dyplomowej Tomasza Kręcickiego pt. Wspomnienia, ASP, Kraków 2015, przygotowanej pod kierunkiem prof. Andrzeja Bednarczyka.
Tomasz Kręcicki, urodzony w 1990 r. w Żarach, malarz. W 2015 roku obronił dyplom Wspomnienia na krakowskiej ASP w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka. Swoje prace prezentował na wystawach: Die Mannschaft (Dom Krakowski, Norymberga, 2012), Drugie Danie (Galeria Wiarus, Kraków, 2012), Wiosna (Galeria Wiarus, Kraków, 2012), Odpadki (wyst. indyw., Kraków, 2013), Po co jest sztuka? (MOCAK, Kraków, 2013), Nowy Obraz/Nowe spojrzenie (Galeria UAP, Poznań, 2014), Lepiej mieć horyzont wšski... (Galeria Zderzak, Kraków, 2014), Any Resemblance (Aa Collections, Wiedeń, 2014), Wy-dalone/ Excre(a)ted (Tel-Pod, Kraków, 2015).
Stypendysta Akademie der Bildenden Künste w Norymberdze (2014/2015) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014).
"Wszystko, czym się nie zajmuję" jest jego pierwszš solowš wystawš w Zderzaku.
TOMASZ KRĘCICKI
"Wszystko, czym się nie zajmuję"
20 czerwca - 30 lipca 2015
wernisaż: 19 czerwca godz. 19:00
Galeria Zderzak, ul. Floriańska 3
Kraków
zderzak.pl
|