Edukacyjne wycieczki Krakowskim Szlakiem Street Artu
Zachwyca ich dzieło BLU, imponuje graffiti, za w muralu na elewacji GK - inspirowanego płaskorzebš Szczepkowskiego - widzš głoniki i najnowszy model Iphonea. Młodzież krakowskich gimnazjów i liceów, dzięki Galerii Krakowskiej, ma okazję uczestniczyć w edukacyjnych wycieczkach Krakowskim Szlakiem Street Artu. Młodzi uczniowie podziwiali najciekawsze wielkoformatowe dzieła, ale też krytykowali i zadawali ciekawe pytania.
Galeria Krakowska inicjator i promotor projektu Krakowski Szlak Street Artu (KSSA) w tym roku, w pierwszej kolejnoci zaprosiła do uczestnictwa w wycieczkach szlakiem murali krakowskich uczniów. Największy zachwyt wzbudził mural BLU w dzielnicy Podgórze. Z łatwociš odczytywali przekaz artysty i interpretowali poszczególne elementy tj.: megafon, dzwon z herbem Watykanu, czy zapatrzony tłum ludzi. Ich ciekawoć wzbudziło również dzieło Kamila Kuzko Exit. Zobaczyli schody do nieba, które doskonale wpisały się w klimat i przestrzeń miejsca.
Bardzo ciekawa wycieczka, zobaczyłam murale, których nigdy wczeniej nie widziałam choć jestem z Krakowa mówi jedna z uczestniczek. Osobicie bardziej przemawia do mnie graffiti dodaje inny uczestnik wycieczki KSSA.
Po sukcesie poprzedniej edycji Krakowskiego Szlaku Street Artu zdecydowalimy się przybliżyć ten temat także młodszemu pokoleniu. Sztuka uliczna jest ważnym i ciekawym aspektem krakowskiej kultury. Warto, aby młodzi ludzie poznali jš i dowiedzieli się o ich twórcach mówi Ryszard Wysokiński, dyrektor Galerii Krakowskiej.
Przewodnikiem edukacyjnych wycieczek dla szkół jest Dorota Kawecka (absolwentka ASP, miłoniczka street artu), dla której miasto jest miejscem dialogu, a sztuka uliczna jego językiem. Zawsze z uwagš słucham jak młodzież interpretuje murale. Ich wrażenia sš bardzo różnorodne, tak jak szerokie sš horyzonty każdego człowieka. Tematyka wielu murali jest mocno osadzona w kontekcie lokalnym, co daje nam dodatkowš możliwoć poznania miasta. Zależy mi, aby młodzi ludzie nie tylko dostrzegali sztukę, ale próbowali jš samodzielnie interpretować dodaje Dorota Kawecka.
Edukacyjne wycieczki Krakowskim Szlakiem Street Artu odbywajš się raz w tygodniu od połowy maja do końca czerwca. Bezpłatne wycieczki dla turystów i krakowian rozpocznš się od lipca. Szczegóły na stronie www.szlakstreetartu.pl
|