Zapraszamy na debatę z udziałem Romana Graczyka, autorem najnowszej ksišżki "Od uwikłania do autentycznoci. Biografia Tadeusza Mazowieckiego", Aleksandrem Hallem, Maciejem Korkuciem oraz Henrykiem Głębockiem.
Spotkanie odbędzie się 11 czerwca w Krakowie,
Studio im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków (al. Słowackiego 22),
godzina 18:00
Biografia Tadeusza Mazowieckiego, napisana przez Romana Graczyka, pokazuje drogę życiowš pierwszego premiera III RP bez tabu i tez a priori. Opisać to bogate życie można tylko tekstem otwartym, którego ambicjš nie jest służenie żadnej ze stron sporu o polskš przeszłoć, lecz tylko prawdzie. Takš drogę obrał autor niniejszej ksišżki.
Mazowiecki był aktywny w życiu publicznym od pierwszych lat powojennych aż do poczštków XXI wieku. Działał w czasie trudnym, przerażajšcym, oszałamiajšcym - czasie totalitarnym, który pozostawił po sobie zgliszcza. Póniej natomiast został pierwszoplanowym aktorem w trudnym procesie budowania demokracji. Zaangażowanie to dało Tadeuszowi Mazowieckiemu specjalne miejsce w historii Polski XX wieku.
Roman Graczyk (1958) - dziennikarz, publicysta, historyk. Pracował w "Tygodniku Powszechnym", w Radiu Kraków, w "Gazecie Wyborczej". Obecnie jest pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej, pisuje dla Interii.pl, wpolityce.pl oraz "Rzeczpospolitej".
Zajmował się m.in. ustrojem politycznym, miejscem Kocioła w demokracji oraz historiš politycznš PRL. Autor ksišżek: Konstytucja dla Polski (1997); Polski Kociół - polska demokracja (1999); Bo jestem z Wilna. Z Józefš Hennelowš rozmawia Roman Graczyk (2001); Tropem SB. Jak czytać teczki(2007); Cena przetrwania? SB wobec "Tygodnika Powszechnego" (2011); Chrzanowski (2013).
Biografie bywajš ciekawe, jeli sš jak renesansowe portrety: wiatło pada w nich na postać z kilku stron. Roman Graczyk napisał takš włanie biografię Tadeusza Mazowieckiego. Nie było to łatwe, zważywszy że postać pierwszego premiera pozostaje ikonš dla rozgrywajšcych się dzisiaj ostrych konfliktów politycznych. Tymczasem Graczyk nie umieszcza swego bohatera na żadnym partyjnym sztandarze, ale uparcie szuka kluczowych wštków, które ukształtowały tego polityka. I znajduje je w uwikłaniu Mazowieckiego w komunizm oraz jego niezmiennej wierze w Chrystusa - Zbawiciela ludzi. wietna lektura!
Jan Rokita
Roman Graczyk opisał życie Tadeusza Mazowieckiego, nie uciekajšc od momentów trudnych. Nie jest to relacja beznamiętna; autor toczy ze swym bohaterem polemikę. Nie podzielam wielu jego opinii, czytajšc, często miałem ochotę podejmować dyskusję, wskazywać na niesłusznoć czy pochopnoć ocen, ale w tym także tkwi wartoć tej pracy. Wybory dróg były różnorakie, rzeczywistoć nie jest bowiem czarno-biała. Roman Graczyk przedstawia to w całej złożonoci.
Jan Lityński
|