Wystawa w MOCAK-u podkrela istotnš obecnoć tematu Auschwitz w dyskursie historyczno-społeczno-kulturowym. Pokazuje, w jaki sposób współczeni artyci z Polski, Izraela i Niemiec interpretujš przeszłe wydarzenia. Nie chodzi o prezentowanie sztuki, której tematem jest ogólnie pojęty Holokaust, ale o prace odnoszšce się do anus mundi Auschwitz jako miejsca masowej zbrodni, najbardziej tragicznego symbolu, który wyprodukował człowiek. Wystawa stawia pytania: Czy Auschwitz po mierci ostatnich wiadków stanie się mrocznym i pustym motywem popkultury, czystš prowokacjš, disneylandem horroru, czy te obawy sš jednak przesadzone? Czy drugie i trzecie pokolenie po Auschwitz czuje odpowiedzialnoć pamiętania o tych wydarzeniach?
Wystawa Polska Izrael Niemcy prezentowana jest w przestrzeni kolekcyjnej, sali audiowizualnej, Galerii Alfa oraz w Bibliotece. W przestrzeni kolekcyjnej można zobaczyć głównš częć wystawy pokazujšcš obecne mylenie o Auschwitz prace dziewiętnastu współczesnych artystów pochodzšcych z Polski, Izraela i Niemiec.
W Galerii Alfa prezentujemy mylenie historyczne o Auschwitz. Po raz pierwszy w Polsce pokazujemy kilkadziesišt prac Yehudy Bacona, ucznia Petera Kiena, który w obozie nauczył go rysunku. Bacon po wojnie został wykładowcš izraelskiej Bezalel Academy (jego uczennicš była Sigalit Landau). Oprócz dzieł Bacona można obejrzeć ksišżki oraz prace polskich i niemieckich artystów takich jak: Willi Geiger, Wolfgang Langhoff, Teo Otto, Lea Grundig, Mascha Kaléko, Jan Bara-Komski, Joseph Loos, George Zieleziński.
W Bibliotece MOCAK-u prezentujemy oryginalne rysunki do pierwszego, francuskiego wydania komiksu Michela Kichki Drugie pokolanie. Czego nie powiedziałem swojemu ojcu. Artysta opowiada w nim historię relacji z ojcem, Henrim, który jako jedyny w rodzinie przeżył obóz Auschwitz. W komiksie Kichki dowiadczenia II wojny wiatowej sš cišgle żywe i wywierajš znaczšcy wpływ na wiele aspektów życia rodzinnego, takich jak wychowanie dzieci, wspólne spożywanie posiłków czy obchodzenie wišt.
Wystawa Polska Izrael Niemcy. Dowiadczenie Auschwitz, zorganizowana wspólnie z Zentrum für verfolgte Künste w Solingen, została sfinansowana przez Auswärtiges Amt der Bundesrepublik Deutschland. Prace Yehudy Bacona, Sigalit Landau oraz Michela Kichki stanowiły częć wystawy mierć nie ma ostatniego słowa. Nikt nie zawiadczy za wiadka pokazywanej na poczštku tego roku w Bundestagu. Jej kuratorem był Jürgen Kaumkötter.
Wystawie towarzyszy przetłumaczona na język polski ksišżka Jürgena Kaumköttera mierć nie ma ostatniego słowa, której niemiecka wersja ukazała się w styczniu 2015 nakładem wydawnictwa Galiani Berlin. Publikacja zawiera ponad 300 kolorowych reprodukcji i stanowi szeroki przeglšd twórczoci artystów żyjšcych w gettach i obozach koncentracyjnych. Wydanie polskie planowane na czerwiec 2015 będzie uzupełnione o tekst współkuratorki wystawy Delfiny Jałowik, zawierajšcy opisy i reprodukcje prac pokazanych na wystawie w MOCAK-u.
Artyci: Yehuda Bacon, Mirosław Bałka, Oskar Dawicki, Dani Gal, Mikołaj Grynberg, Erez Israeli, Rafał Jakubowicz, Vardi Kahana, Michel Kichka, Grzegorz Klaman, Jane Korman, Sigalit Landau, Zbigniew Libera, Marcel Odenbach, Naomi Tereza Salmon, Wilhelm Sasnal, Sarah Schönfeld, Agata Siwek, Łukasz Surowiec, Ernst Volland, Artur Żmijewski
Współorganizator:
Center for Persecuted Art /
Zentrum für verfolgte Künste
im Kunstmuseum Solingen
Kuratorzy: Delfina Jałowik, Jürgen Kaumkötter
|