Wystawa czasowa Krakowscy wyklęci, która była prezentowana w Fabryce Emalia Oskara Schindlera w ubiegłym roku, znalazła się w finale Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku, w kategorii WYSTAWY, organizowanego przez Muzeum Historii Polski.
Aby wzišć udział w głosowaniu należy wejć na stronę www.whr.muzhp.pl i zaakceptować regulamin Plebiscytu. Każdy może zagłosować tylko raz i tylko na jedno zgłoszenie w danej kategorii (łšcznie można wybrać trzy projekty). Kolejnoć wydarzeń (ich numeracja) na platformie do głosowania jest przypadkowa. Głosy można oddawać na stronie www.whr.muzhp.pl do 20 maja włšcznie.
Decydujšcy głos w plebiscycie majš Internauci, zatem jeli podobała się Wam nasza wystawa zagłosujcie!
O wystawie:
Historia Żołnierzy Wyklętych wcišż budzi wiele kontrowersji. Wystawa Krakowscy Wyklęci pozwoliła zdobyć wiedzę, zmierzyć się z uprzedzeniami i stereotypami, zrozumieć sytuację, poglšdy i motywacje osób, które po 1945 roku (często kolejny raz w swoim życiu) chwyciły za broń w imię obrony niepodległoci Polski.
Zatartš przez politykę komunistycznych władz pamięć o żołnierzach wyklętych przywracały zgromadzone na wystawie fotografie, dokumenty, żywe relacje i wyjštkowe pamištki. Wród eksponatów znajdywały się m.in. stuła, brewiarz i pistolet Vis należšce do księdza Władysława Gurgacza, pistolet maszynowy Sturmgewehr 44 używany przez żołnierzy podziemia niepodległociowego, drzwi z aresztu ze zniszczonymi napisami więniów przetrzymywanych w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie, klucz z więzienia więtego Michała oraz przedmioty wykopane na terenie obozowiska Oddziału Żandarmeria Polskiej Podziemnej Armii Niepodległociowej. Wiele z nich prezentowanych było w Krakowie po raz pierwszy.
Wystawę można przypomnieć sobie tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=bgFVJHmmDrI
Głosujcie na Muzeum Historyczne Miasta Krakowa!
Dziękujemy!
|