W cyklu Muzyka wiata niezwykły koncert. Na dworkowej scenie zapiewa i zagra na bandurze kijowskiej Zoriana Grzybowska. Zapraszamy w czwartek (23 kwietnia) o godzinie 18:00. Wstęp wolny.
Zoriana Łużecka-Grzybowska urodziła się w kwietniu 1979 roku na Ukrainie. Naukę piewu i gry na bandurze rozpoczęła w wieku lat 10 w drohobyckiej Podstawowej Szkole Muzycznej w redniej Szkole Muzycznej oraz na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu w Drohobyczu, w klasie piewu solowego w klasie gry na bandurze. Z Drohobyczem zwišzana była zawodowo do przyjazdu do Krakowa w 2007 roku kiedy to wyszła za mšż za Artura Grzybowskiego.
Gra i piewa zarówno tradycyjne, ukraińskie pieni ludowe, jak i utwory ukraińskich kompozytorów współczesnych i dwudziestowiecznych, przeważnie nie odbiegajšce jednak stylem od pieni ludowych. Wykonuje także kompozycje instrumentalne. W swoim repertuarze ma pieni i arie operowe oraz piosenki z repertuaru Anny German. Koncertowała w Polsce, na Ukrainie, w Niemczech i we Włoszech, w salach koncertowych, na festiwalach i w domach kultury.
Bandura jest ukraińskim instrumentem strunowym. Od redniowiecza przeszła długš drogę ewolucji. Bandura klasyczna miała 20-24 struny, spód był wycięty z jednolitego kawałka drewna, a płyta wierzchnia ze wierka lub sosny. Była ulubionym instrumentem kozaków. Niektórzy z nich z tureckiej niewoli wracali z wyłupionymi oczyma. Nie mogli ani walczyć, ani pracować, więc często przy dwiękach bandury opiewali wojenne dzieje. Obecnie używane formy bandury (charkowska i kijowska) majš do 65 strun. Bandura wydaje dwięk, który jest dobitny i delikatny, podobny do klawesynu, lecz ma szerszy zasięg dynamiki i kontroli nad brzmieniem. Choć istnieje możliwoć wykonywania złożonych utworów, takich jak sonaty czy koncerty, to granie na niej wišże się głównie z wykonywaniem utworów wokalnych. Zoriana gra na bandurze typu kijowskiego.
Program koncertu:
1."Modlitwa", muz.i słowa.: W.Kwaniewski
2."Pływe kacza", tradycyjna pień łemkowska
3."Osinni sny", utwór instrumentalny, Oksana Herasymenko
4."Elegija", słowa: Lesia Ukrainka, muz.: Jurij Sydoriak
5."Oj kazała meni maty", aria Odarki z opery komicznej "Zaporożec za Dunejem", libretto i muzyka: Semen Hułak-Artemowski
6."Szumyt pszenycia jak Dunaj", słowa: Stepan Puszyk, muz.: Wołodymyr Iwasiuk
7."Handzia", ukraińska pień ludowa
8. Ballada "Płacz Jaroslawny", słowa: Taras Szewczenko, muz.: Fedir Kuczerenko, aranżacja na bandurę: Halyna Menkusz
9."Zeleneńkyj barwinoczku", ukrańska pień ludowa w opracowaniu Petra Bojczenka
10."Oj letiły dyki husy", słowa: Jurij Rybczyńskij, muz.:Iwan Pokład
11."Sonata", 3,4 częć, muz. Mykoła Dremliuh
12."Bojkiwczanka" słowa: W.Kostenko, muz.: Iwan Zinczenko
13."Dwa kolory", słowa: Dmytro Pawłyczko, muz.: Oleksandr Bilasz
14."Oczeretom kaczky hnała", ukraińska pień ludowa w opracowaniu Wołodymyra Łapszyna
15."Nad Ukrainoju", słowa: Mykola Tkacz, muz.: Oleksandr Bilasz
16."Ne pytaj czoho w mene zapłakani oczi", ukraiński romans w opracowaniu Wasyla Wojta
|