Tradycyjne więto Rękawki obchodzone jest od wieków trzeciego dnia Wielkanocy. Pod Kopcem Krakusa można zobaczyć jak wyglšdało życie, rzemiosło, uzbrojenie i stroje we wczesnoredniowiecznych osadach. Można spróbować potraw gotowanych według przepisów naszych przodków i zobaczyć jak wyglšdały redniowieczne potyczki zbrojne. Uzupełnieniem jest możliwoć poznania historii Kopca Krakusa, państwa Wilan i Polan.
Tradycyjne więto Rękawki przygotowywane jest przy udziale archeologów, etnografów i historyków. Zapewnia to wysoki poziom merytoryczny wydarzenia, które nasycone jest bogatš treciš edukacyjnš. Dotyczy ona bardzo ważnego okresu w dziejach Polski jakim jest wczesne redniowiecze. W obecnym systemie nauczania powięca się mu zdecydowanie mniej miejsca niż na to zasługuje. Jest to w zasadzie najważniejszy okres w historii Polski. Wtedy dochodzi do przybycia na jej ziemie plemion słowiańskich (przodków Polaków), rozwoju ich kultury w okresie plemiennym, a wreszcie wykształcenia się struktury państwowej i wejcia do kręgu kultury zachodnioeuropejskiej.
Program Rękawki zapewnia żywy kontakt z kulturš i historiš wczesnego redniowiecza. Przy tym organizatorzy starajš się przedstawić historię zachodniej Małopolski w szerszym kontekcie rodkowoeuropejskim. Wiele uwagi kładzie się na okres przedchrzecijański istnienia Państwa Wilan i jego kontaktów z Wielkimi Morawami i Państwem Franków, a także okres wczesnopiastowski, kiedy to Kraków włšczony został w sieć powišzań politycznych, gospodarczych i kulturalnych z terenami Czech, Niemiec, Rusi, Węgier, Italii i Skandynawii. Poza prezentacjš historii politycznej bardzo dużš uwagę zwraca się na zapoznanie goci Rękawki z zagadnieniami społecznymi, obyczajowymi i obrzędowymi.
W tym roku tematem sš "Nieludzie i ludzie", czyli wszelkiego rodzaju stworzenia i demony słowiańskie, które nie sš bóstwami, ale też nie sš ludmi. Tegoroczna Rękawka pełna będzie strzyg, czortów, południc, rusałek, borowych, wšpierzy, beboków, utopców itp.
Program Rękawki 2015 Nieludzie i ludzie:
12.00 Rozpoczęcie imprezy (obrzęd rozpalenia ognia)
12.30 Bieg wojów w pełnym uzbrojeniu dookoła Kopca
13.00 Dziewczęcy Korowód Wiosenny i obrzęd Marzanny
13.30 Przywitanie przybyłych Białek i Wojów
14.00 Wróżba pomylnoci grodu Kraka
14.45 Przedstawienie Słowiański horror Drużyna Wojów Wilańskich Krak
15.25 Pojedynek wiedm
15.30 Bitwa zwanionych armii
16.30 Obrzęd Jaryłki
17.15 Tryzna, czyli igrzyska pogrzebowe
17.45 Występ zespołu Dola
Wydarzenia towarzyszšce:
- korowody i prezentacje słowiańskich istot mitologicznych.
- warsztat powroniczy
- warsztat garncarza
- konkursy sprawnoci rycerskich
- igrce i tańce
- wystawa przygotowana przez Muzeum Archeologiczne "INACZEJ czyli o przedwojennych badaniach kopca Kraka".
|