W pištek 13 marca zapraszamy na wydarzenia wokół twórczoci Fluxusu. Od godziny 13 do 21 wraz z Grupš ETC przygotowalimy dla uczestników wiele atrakcji, w tym warsztaty, grę edukacyjnš, wykład performatywny, dyskusję panelowš i koncert.
Outsiderzy wiata sztuki, muzyki i literatury: dziwacy, eksperymentatorzy, emigranci, prowokatorzy, niespełnieni(?) rewolucjonici, wynalazcy. Muzycy bez nut, filmowcy bez kamer, malarze bez płócien. Na przełomie lat 50. oraz 60. rzucili wyzwanie dominujšcym estetykom: zacierali dotychczasowe podziały między sztukami, tworzyli nowe rodki artystycznego wyrazu (happeningi, performancey, eventy, instalacje). Jednym z radykalnych przejawów tej tendencji była sieć artystów, swoista artystyczna międzynarodówka, nazwana przez Georgea Maciunasa (litewskiego komunistę pracujšcego dla armii USA stacjonujšcej w RFN) Fluxusem. Jego historia jest historiš marzeń lat 60. Z opisu ksišżki Narracje, estetyki, geografie: Fluxus w trzech aktach
Szczegółowy program:
godz. 1315
Zabawy z ksišżkš: fluxsłowa, fluxksišżki, fluxpudełka warsztaty dotyczšce roli tekstu w pracach Fluxusu
Prowadzenie: Mateusz Felczak, Olga Kołakowska, Magdalena Mazik, Antoni Michnik, Klaudia Rachubińska, Maciej Ratajski, Agnieszka Szostakiewicz
Miejsce: Biblioteka MOCAK-u
Wszystko może być tekstem, a każdy tekst zamknięty w ramę może stać się ksišżkš. Warsztaty majš na celu pokazanie, jakš rolę pełni słowo w twórczoci Fluxusu. Ich uczestnicy wykonajš fluxpudełka dzieła artystyczne traktowane jako eksperymentalne ksišżki.
Uczestnicy warsztatów podzieleni zostanš na dwie grupy, które podšżać będš różnymi cieżkami do wspólnego tworzenia fluxpudełek, które wykorzystywać będzie różne dowiadczenia wyniesione z pierwszej częci warsztatów. Jedna grupa będzie poznawać sposoby tworzenia oraz przekształcania ksišżek artystycznych, kreatywnego niszczenia tekstu oraz języka. Druga ćwiczyć wspólne kodowanie informacji, przechodzšc od działań performatywnych do interakcji z systemami komputerowymi.
Prosimy o zgłoszenia pod numerem telefonu 12 263 40 29 lub pod adresem prawelska@mocak.pl.
godz. 1617.30
Czarne historie Fluxusu edukacyjna gra towarzyska
Prowadzenie: Antoni Michnik i Klaudia Rachubińska
Miejsce: Biblioteka MOCAK-u
Przewrócona drabina, a obok martwy mężczyzna. Co się wydarzyło? To nieszczęliwy wypadek, czy starannie zaplanowane morderstwo? I dlaczego ciało leży w kałuży wody?
Jeli chcesz rozwikłać tę i inne mroczne zagadki, przyjd w pištkowe popołudnie do Biblioteki MOCAK-u i zagraj w specjalnš wersję mrożšcej krew w żyłach gry towarzyskiej Czarne historie. W każdš z tajemniczych zbrodni, które będziemy rozpracowywać, zamieszani sš awangardowi antyartyci zwišzani z Fluxusem. O co chodziło w ich działalnoci? Dowiesz się z krótkich wykładów performatywnych.
Prosimy o zgłoszenia pod numerem telefonu 12 263 40 29 lub pod adresem prawelska@mocak.pl.
godz. 1819
Ludzie Fluxusu oraz instytucje wystawiennicze czasów Georgea Maciunasa wykład performatywny
Prowadzenie: Antoni Michnik, Klaudia Rachubińska
Miejsce: sala audiowizualna
Twórczoć ludzi zwišzanych z Fluxusem często opisywana jest jako trudna do prezentacji w przestrzeniach muzealnych. A jednak George Maciunas organizował zbiorowe wystawy Fluxusu, za różni artyci zwišzani z nim w latach 60. i 70. organizowali własne indywidualne pokazy. Szybko pojawili się również kuratorzy zwišzani z instytucjami wystawienniczymi, którzy organizowali wystawy Fluxusu, wpisujšc często ten ruch w szerszy kontekst tendencji artystycznych owych czasów. Wykład powięcony będzie temu, w jaki sposób Maciunas oraz inni ludzie Fluxusu przekraczali konwencje oraz ograniczenia ówczesnych praktyk wystawienniczych, prowadzšc je w kierunku konceptualizmu, performansu, environmentów, instalacji oraz praktyk krytyki instytucjonalnej. W zwišzku z tematykš sam wykład będzie wykładem performatywnym.
godz. 1920.30
Dyskusja panelowa o ksišżce Narracje, estetyki, geografie: Fluxus w trzech aktach
Uczestnicy: Mateusz Felczak, Antoni Michnik, Maria Anna Potocka, Klaudia Rachubińska
Prowadzenie: Jakub Kornhauser
Miejsce: sala audiowizualna
Publikacja Narracje, estetyki, geografie: Fluxus w trzech aktach autorstwa Grupy ETC ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej we współpracy z MOCAK-iem.
Wstępem do dyskusji będzie prezentacja wybranych prac dokumentujšcych działalnoć artystów Fluxusu z Kolekcji i Archiwum MOCAK-u.
Prowadzenie: Martyna Sobczyk, Katarzyna Wincenciak
Ta ksišżka jest żywa także dlatego, że wynika z prawdziwego zaangażowania i chyba z wiary w to, że Fluxus i dzisiaj ma artystyczny oraz intelektualny potencjał. Dorota Jarecka, Gazeta Wyborcza
Fluxus w pigułce, czy raczej Fluxus w płynie tak chciałoby się okrelić tę przemylnie zakomponowanš, a nawet wartko zaperformowanš publikację w trzech aktach-rozdziałach, przedzielonych interludiami (teksty ródłowe, wywiady z aktywnymi artystami Fluxusu na wiecie i w Polsce), spiętych podsumowujšcš ramš uwertury i kody z obszernš bibliografiš. Barbara Bogunia, Ruch Muzyczny
godz. 20.3021
Grupa ETC gra Fluxus Performance Workbook koncert utworów Fluxusu
Miejsce: sala audiowizualna
Grupa ETC wykona niektóre sporód znajdujšcych się w domenie publicznej partytur wydanych w zbiorze Fluxus Performance Workbook. W programie znajdš się zarówno wykonania klasycznych performansów, jak i autorskie interpretacje fluxusowych partytur.
Grupa ETC powstała w roku 2009 grupa badawczo-artystyczna, zajmujšcš się tradycjš artystycznš neoawangard, muzyki eksperymentalnej oraz sztuki intermedialnej. Skład grupy jest płynny i zmienia się w zależnoci od poszczególnych projektów.
zdjęcie: Milan Kníák, bez tytułu, 1987, asamblaż, Kolekcja MOCAK-u
|