Krakowski NZS: samoograniczajšcy się antykomunizm spotkanie z cyklu Krakowska Loża Historii Współczesnej Kraków, 18 lutego 2015 r.
Instytut Pamięci Narodowej oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszajš na spotkanie Krakowski NZS: samoograniczajšcy się antykomunizm.
W dyskusji wezmš dr hab. Henryk Głębocki, Jarosław Guzy, Marcin Kasprzycki. Spotkanie poprowadzi Roman Graczyk.
Analiza dokumentów z ksišżki, która będzie przedmiotem dyskusji, pozwala wejrzeć
w historię tego momentu komunizmu w Polsce, kiedy system zachwiał się w swych podstawach. Stało się tak głównie za przyczynš Solidarnoci, ale Niezależne Zrzeszenie Studentów dołożyło do tego dzieła swojš cegiełkę. Przez pryzmat tych dokumentów widzimy, jaka dziura w systemie powstała wskutek działań krakowskich studentów skupionych w NZS. A skšdinšd wiemy, że tej dziury póniej nigdy już komunistom nie udało się do końca zasklepić, nawet przy pomocy stanu wojennego.
Krakowski NZS był niewštpliwie rodowiskowš kontynuacjš Studenckiego Komitetu Solidarnoci niewielkiego, ale wpływowego niezależnego ruchu studenckiego, działajšcego w Krakowie w latach 1977-1980. Istnieje wyrane personalne i ideowe iunctim między
SKS-em a NZS-em.
Może dlatego włanie NZS ma jednoznacznie antykomunistycznš charakterystykę. Ten jego rys w dużym stopniu determinował stanowisko Zrzeszenia wobec konfliktów politycznych burzliwych lat 1980-81. A w pewnym stopniu zaważył też na radykalizmie działaczy, którzy pod tym samym szyldem działali w schyłkowych latach PRL-u. Czy mogła istnieć w warunkach komunizmu organizacja studencka zarazem niezależna od władz
i apolityczna? O czym wiadczy radykalizacja NZS w ostatnich tygodniach przed stanem wojennym? Czy i jakš? jest ona prefiguracjš przyszłych podziałów w obozie Solidarnoci? O tym chcemy rozmawiać 18 lutego w Bibliotece przy Rajskiej.
18 lutego 2015 r., Wojewódzka Biblioteka Publiczna, w Krakowie, ul. Rajska 1, sala 315,
III piętro, godz. 18.00.
Niezależne Zrzeszenie Studentów w Krakowie 1980-1990. Wybór dokumentów, tom I 1980-1981, redakcja tomu: Henryk Głębocki i Marcin Kasprzycki, Instytut Pamięci Narodowej, Wydawnictwo Arcana, Kraków 2014.
|