POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
13-02-2015      -   12-04-2015
Mocak Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
Nikifory
Mocak Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

ul. Lipowa 4
30-702 KrakĂłw
+48 12 263 40 01

http://www.mocak.com.pl
office@mocak.pl
MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
       
 
Plastyka
Punktem odniesienia wystawy jest Nikifor Krynicki. Na jego twórczoœć składajš się obrazy malowane zazwyczaj akwarelš lub gwaszem na tekturkach, kartkach z zeszytu, znalezionych lub otrzymanych skrawkach papieru. W autoportretach często pozował na ważnš osobę, rekompensujšc sobie w ten sposób brak szacunku ze strony innych. Pejzaże, architektura oraz widoki wnętrz przedstawiajš œwiat alternatywny, zawierajšcy wszystko to, co było dla Nikifora ważne i piękne. Pozostali twórcy, których dzieła znajdš się na wystawie, reprezentujš podobnš do artysty z Krynicy postawę œwiatopoglšdowš oraz twórczš.

Alina Dawidowicz została nazwana Nikiforem w spódnicy. Jej małe obrazki również malowane były na kartonikach czy kawałkach kartek z zeszytów. Używała farb akwarelowych oraz pisaków. Sztuka była dla artystki sposobem twórczego zapełnienia czasu. Swoje kolorowe obrazki, będšce kopiami znanych dzieł wyszukiwanych w albumach sztuki, ofiarowywała znajomym i rodzinie.

Edward Dwurnik to jedyny w tej grupie twórca, który ukończył uczelnię artystycznš. Sztuka jest dla niego profesjš i sposobem komentowania współczesnej rzeczywistoœci. W swoich wczesnych pracach inspirował się Nikiforem. Podpatrujšc Mistrza, naœladował jego sposób malowania: wyraŸny kontur, intensywne plamy barwne. Tworzył dzieła o podobnej tematyce. Szczególne wrażenie zrobił na nim styl Nikiforowych obrazków ukazujšcych architekturę miejskš.

Marek Krauss przybrał pseudonim Nikifor Warszawski. Podobnie jak Nikifor Krynicki, będšc osobš nie w pełni sprawnš, musiał pokonać wiele trudnoœci, aby jego twórczoœć była zauważona i doceniona. W swojej sztuce prowokuje i przekazuje swoje rozumienie społecznej roli artysty. Jego barwne obrazki, zazwyczaj formatu A4, malowane gwaszem na papierze, sš komentarzem do aktualnej sytuacji politycznej, społecznej, moralnej i kulturalnej.

Nikifor Krynicki (1895–1968) – malarz pochodzenia łemkowskiego. Urodził się w Krynicy, gdzie mieszkał przez większoœć swojego życia. Nie potrafił dobrze pisać ani czytać, po matce odziedziczył wadę wymowy, miał kłopoty ze słuchem. Malował i żebrał, nie będšc w stanie utrzymać się ze sprzedaży swoich obrazków. Twórczoœć Nikifora odkrył w 1930 roku Roman Turyn, który pokazał jš mieszkajšcym w Paryżu kapistom, jednak pierwsza jego wystawa została zorganizowana dopiero w 1949 roku przez Ellę i Andrzeja Banachów. Udało im się pokazać prace Nikifora między innymi w galerii Diny Vierny w Paryżu, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Galerie La Proue w Brukseli, Historisches Museum we Frankfurcie nad Menem oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Hajfie.

Alina Dawidowicz (1918–2007) – córka Leona Chwistka, malarza, teoretyka sztuki, matematyka, filozofa. Z wykształcenia matematyk, przez wiele lat była adiunktem na Politechnice Krakowskiej. Od młodoœci interesowała się sztukš. Po przejœciu na emeryturę w latach 80. zaczęła intensywnie tworzyć miniaturowe akwarele i rysunki w liczbie około 20 tygodniowo. Każdš z prac naklejała na kawałek kolorowego papieru lub tektury, który miała akurat pod rękš, wykorzystywała w tym celu koperty, stare prospekty i gazety. Obrazki przedstawiajš pejzaże, architekturę, ludzi, zwierzęta, motywy sakralne. Większoœć tematów została zaczerpnięta ze zdjęć, gazet lub albumów poœwięconych sztuce.

Edward Dwurnik (ur. 1943) – studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Bardzo duży wpływ na kształtowanie się jego języka wypowiedzi artystycznej miała twórczoœć Nikifora. W drugiej połowie lat 60. rozpoczšł pracę nad swoim największym i najstarszym cyklem Podróże autostopem. Obrazy wchodzšce w jego skład sš współczesnymi wedutami miast, ujętymi z lotu ptaka, o charakterystycznej rysunkowej formie. Obok tego cyklu Dwurnik maluje także portrety ludzi, obrazy odnoszšce się do sytuacji społecznej i politycznej, w tym do wydarzeń z okresu komunizmu, oraz od 2000 roku – obrazy nawišzujšce stylem do abstrakcyjnego ekspresjonizmu.

Marek Krauss (ur. 1955) – mieszka w Legionowie. W latach 1962–1968 jako dziecko z porażeniem mózgowym przebywał w zakładzie psychiatrycznym w Garwolinie. Ukończył szkoły specjalne: podstawowš, a następnie zawodowš, zdobywajšc tytuł introligatora. Maluje przede wszystkim gwaszem oraz akwarelš na papierze, jego obrazy dotyczš zazwyczaj życia codziennego oraz aktualnych tematów społeczno-politycznych. W 1998 roku odbyła się jego pierwsza wystawa indywidualna w Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim. W 2012 roku Marek Krauss stworzył program Centrum Sztuki Art Brut, wspierajšcy poczštkujšcych artystów, prowadzi zajęcia plastyczne sztuki naiwnej w Gminnym Centrum Kultury w Łajskach koło Legionowa.

Wystawie będzie towarzyszył polsko-angielski katalog.
 
Miejsce:
MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
 
Godz.

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury