EtnoRok do 12 cyklicznych spotkań nawišzujšcych do kalendarza tradycyjnych obrzędów w kulturze ludowej. Podczas każdego z nich dzieci i doroli będš mieć okazję poznać zanikajšce tradycje regionu, uczestniczyć w warsztatach rękodzieła, zapoznać się ze sposobem przyrzšdzania i degustować potrawy tradycyjne z listy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Drugie spotkanie już 7 lutego - wstęp wolny!
Przysłowie: "Kto miód pije długo żyje.
Harmonogram:
11:00 Powitanie, przedstawienie programu i wystawców
11:15 12.45 Warsztaty rękodzieła - odlewanie woskowych wiec tradycyjnš metodš
Jarosław Bełtowicz, właciciel wielopokoleniowej Pasieki Kordecki i Wnukowie, poprowadzi warsztaty rękodzieła dla dzieci, które będš miały na celu przybliżenie informacji o tradycjach zwišzanych z woskiem.
11:30 12:00 Projekcja filmu Wielka pasja Bogdana Szymusika do pszczelarstwa
Film ukazuje wspomnienia Bogdana Szymusika - znanego krakowskiego pszczelarza, przez którego zebrana kolekcja okazałych uli znajduje się w Muzeum Pszczelarstwa im. Bogdana Szymusika w Stróżach.
12:00 12:40 Wystšpienie p. Czesławy Adamik z Gospodarstwa Pasiecznego Sšdecki Bartnik i Muzeum Pszczelarstwa w Stróżach
Pani Czesława Adamik opowie na temat posiadanej kolekcji ponad 100 uli zakupionej przez Annę i Janusza Kasztelewiczów, włacicieli "Sšdeckiego Bartnika, na temat produktów pszczelich oraz właciwoci odżywczych i leczniczych miodu, jego rodzajów i ciekawostek na ten temat. Zaprezentuje również niektóre eksponaty muzealne oraz produkty Bartnika, które będzie można zakupić na firmowym stoisku.
12:40 13:00 Wystšpienie p. Krystyny Reinfuss-Janusz etnograf Muzeum Etnograficznego w Krakowie
Pani Krystyna Reinfuss-Janusz przybliży temat dawnego pszczelarstwa, pasiecznictwa, bartnictwa, zwyczajów i wierzeń zwišzanych z pozyskiwaniem produktów pszczelich oraz narzędzi potrzebnych do hodowli pszczół i pielęgnacji uli.
13:00 14:00 Występ Zespołu Pieni i Tańca Zagórzanie
Odbędzie się pokaz tańców ludowych, charakterystycznych dla krakowiaków zachodnich, nauka krakowiaka, piewy tematycznych piosenek karnawałowych, zapustowych, zabawy piewno-taneczne dla najmłodszych.
14:00 14:30 Pokaz Kulinarny - przygotowanie potrawy tradycyjnej Siupaj i degustacja
Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Rzędzińskiej poprowadzš warsztaty kulinarne, podczas których zaobserwujemy jak przyrzšdza się Siupaj według przepisu z drugiej połowy XIX wieku - potrawę z kaszy, owoców suszonych i miodu, która jest wpisana na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Następnie skosztujemy tego pokrzepiajšcego dania.
14:30 15:00 Wykład p. Wiktorii Kowalińskiej z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
Pani Wiktoria Kowalińska zgłębi dla nas problematykę wymierania pszczół oraz roli jakš pełniš pszczoły w gospodarce człowieka i przyrodzie, opowie jakie mamy roliny miododajne, jakimi metodami możemy pomóc pszczołom oraz jak oswoić lęk przed owadami.
15:30 16:00 Czas wolny, konsumpcja, dyskusje w kuluarach, zakończenie.
Będzie możliwoć zakupienia: miodów naturalnych i produktów pszczelich, wiec z wosku pszczelego, kosmetyków, ciast, pieczywa naturalnego, wyrobów mleczarskich, wędliniarskich, smalcu, kiełbasek, gofrów, kawy, herbaty.
|