Wystawa Polska Walczšca Kraków, 3 grudnia 2014 r.
Przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej wystawa Polska Walczšca przypomina o Polskim Państwie Podziemnym, zjawisku wyjštkowym w okupowanej w latach II wojny wiatowej Europie i opowiada o poczštkach polskiej konspiracji we wrzeniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom − Niemcom i Sowietom.
Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki pokazujemy najważniejsze wydarzenia, w tym akcję Burza i powstanie warszawskie, których siedemdziesištš rocznicę obecnie obchodzimy. Na wystawie zaprezentowane zostały sylwetki bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległoć Polski, stawiajšc opór komunistycznej dyktaturze. Dopełnieniem opowieci sš zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w miejscach, w których odnajdywane sš
i identyfikowane szczštki bohaterów Polski Walczšcej, straconych w komunistycznych więzieniach.
Wystawa prezentowana na krakowskim Placu Ojca Adama Studzińskiego składa się z 14 plansz, w których Polskie Państwo Podziemne przedstawione jest z perspektywy ogólnopolskiej, oraz 6 plansz regionalnych, ukazujšcych małopolskie podziemie niepodległociowe ze szczególnym uwzględnieniem Krakowa.
Otwarcie wystawy nastšpi 3 grudnia 2014 r. o godz. 12.00 na Placu Ojca Adama Studzińskiego przy kociele w. Idziego w Krakowie. Dostępna będzie do 15 grudnia 2014 r.
|