WERNISAŻ: 5.12.2014, godz. 19:00
CZAS TRWANIA WYSTAWY: 5-26.12.2015
MIEJSCE: klub Pracownia pod Baranami (podziemia Pałacu pod Baranami, Rynek Główny 27, Kraków), wystawa czynna od godz. 18:00
WSTĘP WOLNY
Podaj dalej
W obecnych czasach zbyt często spotykamy się ze stwierdzeniem, że w sztuce nie ma już niczego nowego. Powtarzamy za Malewiczem: Wszystko już było i wszystko się skończyło. Słyszymy, że nowatorstwo w obszarze sztuki jest już dawno za nami, że współczesnym artystom pozostaje wyłšcznie czerpać z dorobku przeszłoci, bez nadziei na stworzenie czego dotychczas niespotykanego, niepospolitego czy osobliwego. Coraz większy pesymizm, w odniesieniu do twórczej kreacji i kreatywnoci artysty, skłania do refleksji na temat podstawowych spiritus movens twórczoci. Czy inspiracja jest jeszcze istotna... Czym jest i jak działa? Zapętla się, a być może jest liniowa? Jak cienka jest granica między inspiracjš a działaniem stricte odtwórczym?
Wystawa Podaj dalej to 14 prac, 14 młodych artystów, którzy podjęli się gry w głuchy telefon, z tš różnicš, że obrazowo-wizualny. Nie było słów. Zamiast tego kolejni twórcy otrzymywali pracę swojego poprzednika. Nie znali się, nie spotykali, nie dyskutowali ze sobš. Akt tworzenia, dla którego inspiracjš była wizja zupełnie innego autora wskazał jednak na pewnš afiliację wsród tej grupy. Między kolejnymi pracami to zacierało się, to ponownie powracało wyjciowe hasło niemoc. Miejscami jest ono wyrane, odczuwalne, chociaż było znane tylko pierwszemu uczestnikowi projektu. Niezależnie od siebie powtarzajš się także inne motywy. Inspiracjš, w przypadku tych prac, jest również forma, kolor, historia zawarta w obrazie, lub chęć dopełnienia pierworysu.
Prezentowany cykl prac, może być punktem wyjcia dla indywidualnej refleksji i rozważań na temat roli inspiracji i kreacji twórczej podczas aktu tworzenia. Wskazuje również na cišgłš walkę artysty z własnymi demonami i szaleństwem niemocy.
Wystawa przygotowana jest dzięki wsparciu Fundacji New Era Art Jana Potockiego. Organizacja, działajšc non-profit, upowszechnia i uczy wieżego spojrzenia na sztukę przy użyciu nowoczesnych technologii. Na swoim koncie ma organizację wystaw prac m. in. Władysława Hasiora, Wojciecha Weissa, czy wyklejanek Wisławy Szymborskiej. Aktywnie promuje twórczoć młodych artystów, udostępniajšc przestrzeń wystawienniczš w Pałacu pod Baranami - samym sercu Krakowa. Fundacja była współorganizatorem Sztukobrania Targów Młodej Sztuki oraz brała czynny udział w wydarzeniach: Conrad Festival i Ogólnopolski Kongres Studentów i Doktorantów Historii Sztuki.
|