Prymas Wyszyński i wszyscy jego oponenci spotkanie z cyklu Krakowska Loża Historii Współczesnej Kraków, 19 listopada 2014 r.
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza na kolejne spotkanie w nowym sezonie rozmów Romana Graczyka w Krakowskiej Loży Historii Współczesnej.
Dyskutować na temat Prymasa Stefana Wyszyńskiego i wszystkich jego oponentów będš Roksana Szczypta-Szczęch, Janusz Poniewierski, ks. prof. Józef Marecki.
Sprawozdanie z wykonania planu działań operacyjnych MSW wobec kard. Wyszyńskiego za rok 1964.
W sprawie figuranta Prorok [kard. Wyszyńskiego - RG]
Uzupełniono arkusz kronikarski, zabezpieczono operacyjnie jego pobyt w terenie, wyjazdy za granicę, zewidencjonowano osoby, które przebywały na audiencji u kardynała, podsyłano tajnych współpracowników z zadaniami, przeprowadzono rozmowę operacyjnš z kierowcš kardynała, zabezpieczono operacyjnie przez TW Chrzan referenta prasowego kard. Wyszyńskiego.
Uzyskane materiały z obiektu Cyrk [rezydencji Prymasa Polski RG] posłużyły do ustalenia różnych kontaktów, które zostały zewidencjonowane i ujęte w rozpracowaniu. Ogółem zostało ustalonych 615 osób, w tym mężczyzn 382, kobiet 143, księży 74, kontakty zagraniczne 14, oficer. W. P. 2. Przekazano 294 kontakty do rozpracowania różnym jednostkom operacyjnym. Sporód osób wykonujšcych okrelone prace na obiekcie Prorok wytypowano do werbunku 6 kandydatów.
Ksišżka zawiera dokumenty z inwigilacji Stefana Wyszyńskiego przez tajnš policję politycznš od 1946 do 1981 r. czyli odkšd ks. Wyszyński został ordynariuszem lubelskim aż do jego mierci. Inwigilacja była długa, wszechstronna i aktywna (włšcznie z próbš wpływania na opinie Prymasa przez agenturę działajšca w jego najbliższym otoczeniu). Ale nas będzie interesować nie tyle praca operacyjna UB/ SB w stosunku do Prymasa, ile cele tej pracy.
Dlaczego Prymas był solš w oku władz komunistycznej Polski? Co komunici chcieli osišgnšć przez swojš politykę wobec Prymasa? Kim się posługiwali w tych działaniach?
To ostatnie pytanie jest najciekawsze. Wydaje się, że oprócz podszywania się (poprzez fałszywki, np. Memoriał o niektórych aspektach kultu maryjnego w Polsce z jesieni 1963 r.) pod postępowš opinię katolickš w Polsce, rzekomo zaniepokojonš wstecznym kursem Prymasa, w okresie Soboru Watykańskiego II komunici prowadzili też bardziej wyrafinowanš grę.
Prymasa w tym czasie mniej czy bardziej otwarcie krytykowały rodowiska Tygodnika Powszechnego i Więzi. Narzuca się pytanie: czy i jakiego rodzaju iunctim istniało pomiędzy opiniami z SB-eckich fałszywek, a opiniami głoszonymi przez laikat katolicki skupiony w tych rodowiskach?
O tym chcemy rozmawiać 19 listopada w Bibliotece przy Rajskiej.
Zachęcamy do zapoznania się z krótkim klipem filmowym promujšcym wydarzenie
https://www.youtube.com/watch?v=8J0g_NkliDk
19 listopada 2014 r., Wojewódzka Biblioteka Publiczna, w Krakowie,
ul. Rajska 1, sala 315, III piętro, godz. 18.00
W służbie Boga i Polski. Komunistyczna bezpieka wobec kardynała Stefana Wyszyńskiego; pod redakcjš: ks. Józefa Mareckiego i Filipa Musiała; wybór, wstęp i opracowanie: ks. Józef Marecki, ks. Piotr Nitecki, Roksana Szczytpa-Szczęch, Instytut Pamięci Narodowej, Wydawnictwo WAM, Kraków 2014.
|