POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
04-11-2014      -  
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Fabryka Schindlera
Wykład prof. em. Stevena E. Aschheima z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie "Żydzi, I wojna œwiatowa i jej następstwa"
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Fabryka Schindlera

ul. Lipowa 4
30-702 KrakĂłw
tel. 12-257-10-17

http://www.mhk.pl/
fabrykaschindlera@mhk.pl
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Oddział Fabryka Emalia Oskara Schindlera
Kraków, ul. Lipowa 4
18:00
WSTĘP WOLNY       
 
Wydarzenia inne
I wojna œwiatowa była pod każdym względem wydarzeniem katastrofalnym w skutkach. Dla Żydów, z różnych powodów, sama wojna okazała się równie dotkliwa, co jej następstwa. Przedmiotem wykładu będš wydarzenia na froncie wschodnim, gdzie po raz pierwszy doszło do konfrontacji pomiędzy Niemcami nieżydowskiego pochodzenia i niemieckimi Żydami a rzeszami Żydów ze Wschodu. Omówione zostanš niektóre z najważniejszych procesów transformacyjnych i wpływ tego spotkania zarówno na œwiadomoœć Niemów, jak i niemieckich Żydów.
Pod wieloma względami niemiecka okupacja Polski miała łagodny charakter, choć także, częœciowo na skutek tego zetknięcia, pojawiły się oznaki budzšcego się antysemityzmu, który niewštpliwie uległ znacznej radykalizacji po kapitulacji Niemiec. Jednoczeœnie, w wyniku polityki wojennej Bliskiego Wschodu doszło do ogłoszenia Deklaracji Balfoura sprzyjajšcej syjonizmowi, podczas gdy imperialne władze na szereg sposobów wzywały do arabskiego dżihadu. Z wielu względów zarys dzisiejszego Bliskiego Wschodu i nieustajšcego tam konfliktu ukształtował się właœnie wtedy.
Na koniec, przyjrzymy się, jak najważniejsi żydowscy myœliciele ery powojennej odnosili się do tego kryzysu cywilizacyjnego i proponowali nowe, radykalne sposoby konfrontacji i przezwyciężania go.
Wykład w j. angielskim, tłumaczony symultanicznie na j. polski

Prof. em. dr Steven E. Aschheim, Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie, Centrum Historii Niemieckiej Minerva im. Richarda Koebnera.
Prof. em. dr Steven E. Aschheim (ur. w 1942 r.) pełnił funkcję Vigevani chair for European History na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie i był dyrektorem Centrum Literatury i Historii Kultury Niemiecko-Żydowskiej im. Franza Rosenzweiga. Jako profesor wizytujšcy został zaproszony, między innymi, do Instytutu Studiów Zaawansowanych Princeton, Freie Universität Berlin, Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, Uniwersytetu Toronto oraz Trinity College w Dublinie. Do jego licznych publikacji należš: Brothers and Strangers. The East European Jew in German and German Jewish Consciousness [Bracia i nieznajomi. Żydzi z Europy Wschodniej w œwiadomoœci Niemców i niemieckich Żydów], 1800 – 1923, Madison 1982; The Nietzsche Legacy in Germany [Spuœcizna Nietzschego w Niemczech] 1890 - 1990, Berkeley 1992; Hannah Arendt in Jerusalem [Hannah Arendt w Jerozolimie], Berkeley 2001; Beyond the Border. The German-Jewish Legacy Abroad [Poza granicami. Niemiecko-żydowska spuœcizna za granicš], Princeton 2007.


Podpis do zdjęcia: Wojska niemieckie zdšżajšce do granicy podczas I Wojny Œwiatowej. Żołnierze przewożeni na platformach kolejowych. 1914, wł. Narodowego Archiwum Cyfrowego.
 
Miejsce:
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Oddział Fabryka Emalia Oskara Schindlera
Kraków, ul. Lipowa 4
 
Godz.
18:00

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury