Na wystawie jednego z najważniejszych współczesnych artystów brytyjskich zaprezentujemy nowe prace, w większoci przygotowane specjalnie na ekspozycję w Krakowie. Ich tematem jest człowiek i otaczajšca go natura.
Julian Opie wypracował swój własny sposób rysowania, który cechuje redukcja i prostota. Pojawiajšce się w tytule wystawy media tradycyjne rzeba, malarstwo i film sš rodkami wyrazu, którym artysta nadaje nowe znaczenie, łšczšc je z szerokim wykorzystaniem mediów elektronicznych. Opie stosuje techniki komputerowe i animację do obróbki obrazów zaczerpniętych z rzeczywistoci. Portrety ludzi czy zwierzšt sš najczęstszymi tematami w jego twórczoci. Na podstawie obserwacji konstruuje obrazy ograniczone do zespołu podstawowych elementów, tworzšcych rozpoznawalne przedstawienia o indywidualnym charakterze. Kompozycje składajš się z czarnych linii tworzšcych kontur sylwetki czy twarzy, symboli oraz barwnych płaszczyzn.
Opie swoje prace tworzy w seriach. Za pomocš techniki komputerowej przetwarza zdjęcie w obraz, który pojawia się póniej na obiektach wykonanych w różnych technikach. Na wystawie prace ukazujšce naturę, utrzymane w wyrazistej, czarno-białej kolorystyce, występujš w postaci animowanych obrazów, wywietlanych na ekranach LED, oraz gigantycznych rysunków, wyklejanych na cianach. Portrety przyjaciół, kolekcjonerów i anonimowych osób przybierajš formę wykonanych w antycznej technice mozaik, winylowych obrazów, gigantycznych rzeb 3D oraz animowanych obrazów na ekranach LCD i LED.
Wystawa artysty w MOCAK-u jest pierwszym indywidualnym pokazem jego prac w Polsce. Wpisuje się w cykl wystaw artystów, których dzieła znajdujš się w zbiorach Muzeum. Zależy nam na zaprezentowaniu zwiedzajšcym szerszego kontekstu artystycznego prac z Kolekcji MOCAK-u.
Julian Opie (ur. 1958) mieszka i pracuje w Londynie. W latach 19791982 studiował na Goldsmiths School of Art w Londynie. Artysta tworzy obrazy, rzeby, filmy oraz instalacje w przestrzeniach publicznych. Wykorzystuje media elektroniczne do rozszerzania w swoich pracach granic mediów tradycyjnych, takich jak malarstwo olejne czy rzeba. Ważne miejsce w jego twórczoci zajmuje człowiek, często ukazywany przez niego w ruchu. Portretuje członków rodziny, przyjaciół, pracowników swojego studio, a także anonimowe osoby spacerujšce ulicš oraz, na zlecenie, kolekcjonerów. Przedstawienia postaci buduje najczęciej poprzez zastosowanie czarnego konturu wypełnionego zdecydowanym kolorem, odwołujšc się w ten sposób do języka znaków i symboli. Interesuje go również pejzaż, w swoich przedstawieniach pozbawia go szczegółów, wydobywajšc jego esencję. Czerpie inspiracje z różnych zjawisk: od estetyki znaków drogowych, billboardów i logo korporacji, poprzez drzeworyt japoński, portrety nowożytnych malarzy, antycznš rzebę Rzymu, Grecji i Egiptu, po mangę i komiks.
Działalnoć Opiego nie ogranicza się do wystaw w muzeach i galeriach, wykorzystuje on także inne okazje i miejsca, aby tworzyć i pokazywać swoje prace. Artysta znany jest jako twórca okładek płyt, w tym albumu brytyjskiego zespołu Blur The Best of (2000). Wielokrotnie zajmował się opracowywaniem scenografii, tworzył prace w przestrzeni publicznej w miastach na całym wiecie.
Julian Opie jest jednym z najbardziej znanych współczesnych artystów brytyjskich. Jego prace znajdujš się w kolekcjach wielu publicznych instytucji na wiecie, między innymi Tate, National Portrait Gallery, Victoria and Albert Museum i British Museum w Londynie, The Israel Museum w Jerozolimie, Kunsthaus Bregenz w Austrii, Kunsthaus Zürich w Szwajcarii, Neue Galerie Sammlung Ludwig w Aachen, Stedelijk Museum w Amsterdamie, National Museum of Art w Osace, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, a także w Kolekcji MOCAK-u.
|