Pierwsza z serii wystaw w MOCAK-u prezentujšcych dorobek artystyczny Mikołaja Smoczyńskiego, oparta w całoci na dziełach sztuki i zbiorach archiwalnych, które Muzeum w 2011 roku otrzymało w darze od spadkobierców artysty.
Ogniwem łšczšcym eksponaty, które zostanš zaprezentowane na wystawie, sš projekty site-specific Smoczyńskiego: unikalne konstrukcje przygotowywane z mylš o konkretnych przestrzeniach. Pokażemy przedmioty z archiwum artysty, będšce w przeszłoci budulcem tych realizacji. Zestawimy je z czarno-białymi zdjęciami autorstwa Smoczyńskiego, znacznie wykraczajšcymi poza ramy jedynie dokumentacji fotograficznej i stanowišcymi niewštpliwie autonomiczne dzieła sztuki.
W Kolekcji MOCAK-u znajduje się ponad tysišc prac autorstwa Mikołaja Smoczyńskiego, w tym 45 obrazów oraz szkiców do obrazów, 36 autorskich plakatów do wystaw, 992 odbitki fotograficzne zebrane w 47 cyklach. Na archiwum artysty składa się 4080 negatywów, 2064 diapozytywy, a także notatki, częci zdemontowanych instalacji, dzieła nieukończone lub w procesie, projekty plakatów, odbitki próbne, ukazujšce proces powstawania dzieła, oraz dokumentacje fotograficzne wystaw.
Smoczyński pozostawił także teksty teoretyczne, w których szczegółowo analizuje swoje realizacje, opisujšc ich stronę wizualnš, odsłaniajšc swój proces mylenia, podpowiadajšc drogi interpretacji. W roku 2013 MOCAK wydał publikację Czas przeszły, składajšcš się z zakomponowanego przez artystę wyboru tekstów Komentarze do prac zrealizowanych w latach 19801999 (autoreferat) i albumu fotograficznego Zbiór.
Mikołaj Smoczyński (19552009) zwišzany z Lublinem, gdzie mieszkał i pracował od czasu studiów (19751979) na UMCS. Twórca instalacji site-specific oraz monochromatycznych fotografii, które nierzadko stanowiš kreacyjny zapis jego działań w przestrzeniach galeryjnych. W twórczoci artysty z trudem oddziela się działalnoć rzebiarskš od fotografii eksperymentalnej.
Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych, między innymi w San Diego (San Diego State University Art Gallery), Lyonie (E.L.A.C.), Nowym Jorku (Art in General Gallery, International Studio Program), Berlinie (IFA Galerie). Laureat wielu nagród, między innymi European Photography Award (1992) w Berlinie, i stypendysta, między innymi Quint Kirchman Projects (San Diego, 1991), Fondation dArt de la Napoule, Memorial Henry Clews (La Napoule, 1993) oraz International Program Studio (Nowy Jork, 2001). Obecnie dzieła Mikołaja Smoczyńskiego znajdujš się w zbiorach najważniejszych instytucji kultury w Polsce oraz w wielu kolekcjach zagranicznych.
|