Artysta inspirujšcy się literaturš próbuje zwizualizować to, co pisarz pozostawia wyobrani czytelnika. Wystawa koncentruje się na pracach odnoszšcych się do opowieci, w których wiat jest miejscem magicznym i absurdalnym, pełnym niesamowitych zjawisk.
Wystawa Inspiracje literackie składa się z dwóch częci. Pierwsza prezentuje prace dwóch studentek grafiki warsztatowej Leny Achtelik (czwarty rok) oraz Alicji Boncel (tegoroczna absolwentka). Obie pokazujš mroczny, ale zarazem piękny wiat dziecięcej wyobrani. Obrazy Achtelik przedstawiajš sceny z powieci Tajemniczy ogród Frances Hodgson Burnett. Wyłaniajšce się z mroku postacie niepokojš, ponieważ wydajš się pochodzić z pogranicza snu i jawy. Z kolei instalacja drugiej z artystek, złożona z projekcji wideo i użytych w filmie rekwizytów, aranżuje rzeczywistoć Alicji w Krainie Czarów z ksišżki Lewisa Carrolla. Artystka pozwala nam dotknšć wiata nieograniczonego prawami logiki, w którym wszystko jest możliwe.
Na częć drugš wystawy składajš się ksišżki artystyczne. Twórcy obiektów Timur Aloev, Justyna Dorzak, Martyna Gaszczyk-Nowok, Martyna Kurek, Pauliina Nykänen, Urszula Przyłucka-Miozga, Dobrosława Rurańska, i Adam Wójcicki z jednej strony poruszajš problem naiwnego postrzegania wiata, charakterystyczny między innymi dla dzieci, z drugiej za wskazujš na to, jak dziecięcš rzeczywistoć interpretujš doroli. Martyna Kurek, Dobrosława Rurańska, Martyna Gaszczyk-Nowok i Adam Wójcicki odnoszš się do konkretnych pozycji wydawniczych bajek Marka Szołtyska, opowiadań Etgara Kereta, tekstów Bernarda Kopca i bani Braci Grimm. Timur Aloev, Pauliina Nykänen, Urszula Przyłucka-Miozga z kolei sš twórcami zarówno zamieszczonych w ksišżkach obrazów, jak i tekstów. Tej łatwej klasyfikacji wymykajš się Justyna Dorzak, która ilustruje zbiór ludowych opowiadań, oraz Dobrosława Rurańska, która w ksišżce Nie mam pojęcia, co to wszystko znaczy
zestawia wyrwane z kontekstu fragmenty dialogów z archiwalnymi fotografiami.
Wystawa powstała we współpracy z wykładowcami katowickiej Akademii Sztuk Pięknych Szymonem Kobylarzem (Pracownia Malarstwa), Grzegorzem Hańderkiem (Pracownia Interpretacji Literatury) oraz Romanem Kaczmarczykiem (Pracownia Grafiki Ksišżki).
|