POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
17-10-2014      -   11-01-2015
Mocak Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
KAROL RADZISZEWSKI America Is Not Ready For This
Mocak Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

ul. Lipowa 4
30-702 KrakĂłw
+48 12 263 40 01

http://www.mocak.com.pl
office@mocak.pl
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Zapraszamy od wtorku do niedzieli w godzinach 11–19.
       
 
Wystawy róşne
Trudno było oczekiwać, że po 34 latach od pobytu Natalii LL w Nowym Jorku na stypendium Fundacji Koœciuszkowskiej zostanš tam jeszcze jakiekolwiek œlady jej trzymiesięcznej obecnoœci. Mimo to w 2011 roku Karol Radziszewski postanowił wyruszyć w podróż do Ameryki, aby spotkać się z artystami i galerzystami, których tam wówczas poznała. Posiadajšc zaledwie kilka czarno-białych fotografii oraz wynotowane z opowieœci Natalii nazwiska poznanych tam osób, Radziszewski odbył specjalnš kwerendę, która stała się dla niego punktem wyjœcia do poszukiwań paraleli pomiędzy swoimi i Natalii LL doœwiadczeniami artystycznymi.

Na wystawę, będšcš pokłosiem tych spotkań, składajš się dokumentacje wywiadów, między innymi z Vito Acconcim, Carolee Schneemann i Marinš Abramović, korespondencja mailowa z artystami oraz archiwalne zdjęcia z Ameryki. Całoœć tworzy nowy portret artystki, ważnej dla polskiej historii sztuki. „Ameryka nie jest na to gotowa” – słowa, które miał wypowiedzieć znany galerzysta Leo Castelli, oglšdajšc prace Natalii, niekoniecznie dyskredytowały jej twórczoœć w oczach amerykańskiego odbiorcy. W istocie o jej pobycie tam, zwišzanym z intensywnymi badaniami nad sztukš i próbš okreœlenia własnej artystycznej pozycji, można by myœleć jako o zderzeniu dwóch całkowicie różnych od siebie œwiatów. Z jednej strony – œrodowiska nowojorskiej bohemy, w której wcišż panował kult artysty – białego, heteroseksualnego celebryty. Z drugiej – stojšcej z boku artystki z Europy, a konkretnie z państwa bloku socjalistycznego, gdzie uważano, że temat emancypacji kobiet został już dawno przepracowany i unormowany w ramach systemu. Jedna z najważniejszych prac Natalii LL z 1972 roku – Sztuka konsumpcyjna – zadawała kłam obydwu tym przekonaniom. Rozerotyzowane jedzenie banana czym innym było dla Amerykanów, czym innym dla obywateli PRL-u.

Co ciekawe – czas, który upłynšł pomiędzy tymi dwiema podróżami, nie zniwelował różnic do końca. Historia Natalii LL była dla Karola Radziszewskiego szczególnie interesujšca ze względu na zbieżnoœć doœwiadczeń w proklamacji istotnych dla rodzimej sztuki zjawisk. Natalia była wówczas żywo zainteresowana mało znanym w Polsce dyskursem feministycznym w sztuce. Radziszewski zaœ postrzegany jest jako jeden z najbardziej wyrazistych twórców podejmujšcych w swojej twór­czoœci wštki queerowe. W Ameryce obydwie te kwestie pojmowane były (i sš) inaczej – o tym właœnie rozmawiał z artystami Radziszewski, poszukujšc tropów polskiej artystki. Film, na który składajš się fragmenty tych wywiadów, jest specjalnym hommage dla Natalii LL, opowiedzianym nie wprost i pozbawionym pomnikowego charakteru. Jego zadaniem jest nie tyle rekonstrukcja pamięci o odbytej w 1977 roku podróży, co głębsze spojrzenie na reguły gry pozycjonujšcej artystów w œwiecie sztuki, zarówno wtedy, jak i dzisiaj.
Piotr Stasiowski

Karol Radziszewski (ur. 1980) – mieszka i pracuje w Warszawie. Absolwent tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych (Wydział Malarstwa). Zajmuje się różnymi dziedzinami sztuki, między innymi filmem, fotografiš, performansem, tworzy instalacje oraz projekty interdyscyplinarne. Znany także jako kurator i wydawca nieregularnika „DIK Fagazin”. W swoich pracach odwołuje się do kultury masowej, korzystajšc z jej symbolów oraz stylistyki. Ważnym tematem jego prac jest rozmywajšca się granica pomiędzy przestrzeniš publicznš i prywatnš. Często odwołuje się również do dokonań artystów drugiej połowy XX wieku, poszukujšc w ich pracach relacji do własnej twórczoœci. Interesuje go również moda, we współpracy z projektantami MARIOS stworzył projekt ubrań, opatrzonych konturowymi rysunkami.
W Polsce prace Karola Radziszewskiego prezentowane były w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Narodowym w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Współczesnym Wrocław oraz Muzeum Sztuki w Łodzi. Za granicš można je było oglšdać w New Museum w Nowym Jorku, Brukenthal National Museum w Sibiu w Rumunii, Kunsthalle Wien w Wiedniu, Cobra Museum w Amsterdamie. Pokazywano je także w ramach Prague Biennale, Biennale of Young Artists w Tallinie, New York Photo Festival, Biennale PERFORMA 13 w Nowym Jorku, 7. Göteborg Biennale, 4. i 15. Biennale Sztuki Mediów WRO.
 
http://mocak.pl/america-is-not-ready-for-this
Miejsce:
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
 
Godz.
Zapraszamy od wtorku do niedzieli w godzinach 11–19.

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury