Trudno było oczekiwać, że po 34 latach od pobytu Natalii LL w Nowym Jorku na stypendium Fundacji Kociuszkowskiej zostanš tam jeszcze jakiekolwiek lady jej trzymiesięcznej obecnoci. Mimo to w 2011 roku Karol Radziszewski postanowił wyruszyć w podróż do Ameryki, aby spotkać się z artystami i galerzystami, których tam wówczas poznała. Posiadajšc zaledwie kilka czarno-białych fotografii oraz wynotowane z opowieci Natalii nazwiska poznanych tam osób, Radziszewski odbył specjalnš kwerendę, która stała się dla niego punktem wyjcia do poszukiwań paraleli pomiędzy swoimi i Natalii LL dowiadczeniami artystycznymi.
Na wystawę, będšcš pokłosiem tych spotkań, składajš się dokumentacje wywiadów, między innymi z Vito Acconcim, Carolee Schneemann i Marinš Abramović, korespondencja mailowa z artystami oraz archiwalne zdjęcia z Ameryki. Całoć tworzy nowy portret artystki, ważnej dla polskiej historii sztuki. Ameryka nie jest na to gotowa słowa, które miał wypowiedzieć znany galerzysta Leo Castelli, oglšdajšc prace Natalii, niekoniecznie dyskredytowały jej twórczoć w oczach amerykańskiego odbiorcy. W istocie o jej pobycie tam, zwišzanym z intensywnymi badaniami nad sztukš i próbš okrelenia własnej artystycznej pozycji, można by myleć jako o zderzeniu dwóch całkowicie różnych od siebie wiatów. Z jednej strony rodowiska nowojorskiej bohemy, w której wcišż panował kult artysty białego, heteroseksualnego celebryty. Z drugiej stojšcej z boku artystki z Europy, a konkretnie z państwa bloku socjalistycznego, gdzie uważano, że temat emancypacji kobiet został już dawno przepracowany i unormowany w ramach systemu. Jedna z najważniejszych prac Natalii LL z 1972 roku Sztuka konsumpcyjna zadawała kłam obydwu tym przekonaniom. Rozerotyzowane jedzenie banana czym innym było dla Amerykanów, czym innym dla obywateli PRL-u.
Co ciekawe czas, który upłynšł pomiędzy tymi dwiema podróżami, nie zniwelował różnic do końca. Historia Natalii LL była dla Karola Radziszewskiego szczególnie interesujšca ze względu na zbieżnoć dowiadczeń w proklamacji istotnych dla rodzimej sztuki zjawisk. Natalia była wówczas żywo zainteresowana mało znanym w Polsce dyskursem feministycznym w sztuce. Radziszewski za postrzegany jest jako jeden z najbardziej wyrazistych twórców podejmujšcych w swojej twórczoci wštki queerowe. W Ameryce obydwie te kwestie pojmowane były (i sš) inaczej o tym włanie rozmawiał z artystami Radziszewski, poszukujšc tropów polskiej artystki. Film, na który składajš się fragmenty tych wywiadów, jest specjalnym hommage dla Natalii LL, opowiedzianym nie wprost i pozbawionym pomnikowego charakteru. Jego zadaniem jest nie tyle rekonstrukcja pamięci o odbytej w 1977 roku podróży, co głębsze spojrzenie na reguły gry pozycjonujšcej artystów w wiecie sztuki, zarówno wtedy, jak i dzisiaj.
Piotr Stasiowski
Karol Radziszewski (ur. 1980) mieszka i pracuje w Warszawie. Absolwent tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych (Wydział Malarstwa). Zajmuje się różnymi dziedzinami sztuki, między innymi filmem, fotografiš, performansem, tworzy instalacje oraz projekty interdyscyplinarne. Znany także jako kurator i wydawca nieregularnika DIK Fagazin. W swoich pracach odwołuje się do kultury masowej, korzystajšc z jej symbolów oraz stylistyki. Ważnym tematem jego prac jest rozmywajšca się granica pomiędzy przestrzeniš publicznš i prywatnš. Często odwołuje się również do dokonań artystów drugiej połowy XX wieku, poszukujšc w ich pracach relacji do własnej twórczoci. Interesuje go również moda, we współpracy z projektantami MARIOS stworzył projekt ubrań, opatrzonych konturowymi rysunkami.
W Polsce prace Karola Radziszewskiego prezentowane były w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Narodowym w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Współczesnym Wrocław oraz Muzeum Sztuki w Łodzi. Za granicš można je było oglšdać w New Museum w Nowym Jorku, Brukenthal National Museum w Sibiu w Rumunii, Kunsthalle Wien w Wiedniu, Cobra Museum w Amsterdamie. Pokazywano je także w ramach Prague Biennale, Biennale of Young Artists w Tallinie, New York Photo Festival, Biennale PERFORMA 13 w Nowym Jorku, 7. Göteborg Biennale, 4. i 15. Biennale Sztuki Mediów WRO.
|