FELDKINO. I WOJNA FILMOWA
21-25 padziernika 2014 | Kino Agrafka
Przeglšd towarzyszšcy Małopolskiemu Programowi Obchodów "100-lecie I wojny wiatowej". Organizator: Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison. Partner: Małopolski Instytut Kultury. Bilety: 5 zł.
21 padziernika | 18:00
SIGNUM LAUDIS | Signum Laudis
reż. Martin Hollý, Czechosłowacja 1980, 84'
Opowieć o okrucieństwie i bezsensie wojny, przedstawiona poprzez pryzmat losów fanatycznego kaprala Hoferika - żołnierza ciałem i duszš, który w ostatnich dniach pierwszej Wojny wiatowej znalazł się na wschodnim froncie.
Gociem spotkania będzie PROF. ANDRZEJ CHWALBA, autor niedawno wydanej ksišżki "Samobójstwo Europy. Wielka wojna 1914-1918".
22 padziernika | 18:00
BOŻE NARODZENIE |Joyeux Noël
reż. Christian Carion, Francja/Niemcy/Wielka Brytania 2005, 116'
Trwa I wojna wiatowa. Francuscy, brytyjscy oraz niemieccy żołnierze, bez wiedzy swych głównodowodzšcych, decydujš się zawiesić broń na czas wišt Bożego Narodzenia.
Gociem spotkania będzie KRZYSZTOF WIELGUS, architekt i znawca i popularyzator historii I wojny wiatowej.
23 padziernika | 18:00
MOGIŁA NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA | Mogiła nieznanego żołnierza
reż. Ryszard Ordyński, Polska 1927, 71'
Jest rok 1916, drugi rok trwa I Wojna wiatowa. Kapitan Michał Łazowski (Jerzy Leszczyński), nagle wezwany z urlopu, wyrusza na wołyński front. Na krakowskim dworcu żegna go żona Wanda (Nina Olida) oraz córka Nelly (Maria Malicka). Niebawem do Krakowa nadchodzi wiadomoć, że kapitan zaginšł bez wieci a w pułku, którym dowodził, nikt nie ocalał. Po kilku latach, żona kapitana, nie majšc nadziei na powrót męża, utwierdzona w swym przekonaniu listem, który przywiozła jego matka (Konstancja Bednarzewska), informujšcym, że syn jej, za udział w walkach przeciwko władzy radzieckiej, skazany został na karę mierci przez rozstrzelanie, wychodzi ponownie za mšż. Tymczasem Łazowski, który dostał się do rosyjskiej niewoli, dzięki pomocy zakochanej w nim Kseni (Leokadia Pancewiczowa), ucieka. Rozpoczyna się tułacza gehenna, poprzez Krym, Odessę, stepy południowej Rosji, do rodzinnego kraju...
Gociem spotkania będzie MACIEJ GIL, historyk kina i animator kultury filmowej, autor programu i gospodarz DKF Rozpięci.
24 padziernika | 18:00
ASY PRZESTWORZY | Aces High
reż. Jack Gold, Wielka Brytania/Francja 1976, 114'
Akcja rozgrywa się w czasie I wojny wiatowej. Croft (Peter Firth), młody brytyjski oficer, absolwent szkoły pilotów, przybywa na front zachodni, by toczyć powietrznš walkę z Niemcami. Dowódcš elitarnej eskadry jest cyniczny, zmęczony wojnš Gresham (Malcolm McDowell), którego naiwny chłopak szczerze podziwia. Niebawem bezsensowne i błędne decyzje sztabu sprawiš, że wojna odcinie na Croftcie okrutne, traumatyczne piętno
Gociem spotkania będzie ANDRZEJ ZARĘBA, grafik i ilustrator, znawca historii lotnictwa, autor ksišżki "Orły Habsburgów".
25 padziernika | 18:00
LEKCJA MARTWEGO JĘZYKA | Lekcja martwego języka
reż. Janusz Majewski, Polska 1979, 96'
Bohater filmu, młody porucznik c.k. ułanów, Alfred Kiekeritz, ze względu na zaawansowanš grulicę przesunięty zostaje na tyły frontu. W galicyjskiej miecinie Turka pełni funkcję komendanta punktu etapowego. Mieszka w żydowskim, obskurnym hoteliku - jest w nim jedynym gociem. Nie czuje się tu jednak dobrze. Męczš go ataki kaszlu, goršczka, doskwiera nuda i razi prymitywizm otaczajšcych go warunków i ludzi. Kiekeritz jest bowiem estetš, a przynajmniej za takiego się uważa. Ma wiadomoć, że jego życie dobiega końca i w tych ostatnich chwilach pragnie nadać mu jaki sens. Kolekcjonuje dzieła sztuki, które odsyła do swej matki mieszkajšcej w Grazu. Zatrzymuje sobie jedynie miniaturowš kopię Diany Efeskiej, którš znalazł w zgliszczach ukraińskiego dworu. Kiekeritz interesuje się także symbolizmem i zafascynowany jest mierciš - zarówno jej doznawaniem, jak i zadawaniem.
Gociem spotkania będzie znakomity reżyser, scenarzysta, pisarz i wykładowca JANUSZ MAJEWSKI.
|