Edukacja przyszłoci startuje kolejny cykl konsultacji społecznych
Jak powinna wyglšdać edukacja wczesnoszkolna, aby przyszli absolwenci szkół nie byli bezrobotnymi? Czy szkoła może i powinna być centrum aktywizacji lokalnych społecznoci, a nauczyciele ich liderami? Jakie narzędzia, w oparciu o nowoczesne technologie, sš niezbędne szkołom, aby mogły pełnić takš funkcję, a tym samym stać się rentowne z perspektywy samorzšdów. I na koniec jaka ma być forma efektywnej współpracy podmiotów administracji publicznej na szczeblu centralnym i lokalnym dla dobra edukacji. Te kwestie oraz przykłady dobrych praktyk omówiš uczestnicy ogólnopolskich konsultacji społecznych - pod patronatem m.in. MEN, MPiPS, Rzecznika Praw Dziecka, Wojewody oraz Marszałka Małopolskiego, jak również Małopolskiego Kuratora Owiaty - których koordynatorem jest Fundacja Innowacyjna Edukacja.
Ogólnopolskie konsultacje społeczne - z udziałem przedstawicieli administracji rzšdowej i samorzšdowej, organów prowadzšcych szkoły, kuratoriów owiaty, orodków szkolšcych nauczycieli, uczelni wyższych, wojewódzkich urzędów pracy i społecznoci lokalnych - majš na celu skonsultowanie innowacyjnego modelu współpracy ww. podmiotów oraz przedstawienie dobrych praktyk zastosowania rozwišzań zastosowania technologii informacyjno - komunikacyjnych w edukacji oraz w kontekcie aktywizacji zawodowej w kraju i na wiecie, tak, aby w przededniu uruchomienia nowej perspektywy finansowej, uniknšć błędów popełnionych przez inne kraje.
Konsultacje, pod nazwš Cyfrowa edukacja jako narzędzie rozwoju i aktywizacji społeczeństwa, sš kontynuacjš spotkań zapoczštkowanych w 2013 r., które do tej pory odbyły się w 8 regionach Polski. Pierwsza z debat odbędzie się w poniedziałek, 20 padziernika br., w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, przy ul. Basztowej 22.
Ponad dwuletni proces badawczy i diagnostyczny, który opierał się na spotkaniach i zbieraniu opinii na terenie całego kraju, wskazał, że kluczem do przyszłoci polskiej edukacji jest w pierwszym rzędzie odpowiednie wsparcie nauczycieli, zarówno jeli chodzi o nowoczesne narzędzia, jak również o rozwój i motywację. Uczelnie wyższe, przygotowujšce przyszłych nauczycieli, sš często inkubatorami wzorcowych rozwišzań, które niestety nie sš popularyzowane. Nawišzana w tym roku współpraca MEN i MNiSW w zakresie tzw. szkół ćwiczeń, otwiera przed uczelniami nowe możliwoci w kontekcie akademickich centrów kreatywnoci. Jest to duża szansa na wdrożenie autorskich rozwišzań, stworzonych przez uczelnie, przy współpracy ze szkołami w poszczególnych regionach Polski. - powiedziała Agata Tyszkiewicz, Prezes Fundacji Innowacyjna Edukacja, Członek Zespołu ds. Strategii przy Ministrze Edukacji Narodowej.
Jednym z celów debaty jest także omówienie proponowanego modelu współpracy opartego na synergii finansowania szkół podstawowych przez administrację rzšdowš i samorzšdowš, zgodnie z kompetencjami, przy jednoczesnej realizacji zadań własnych.
Konsultacje odniosš się do problemów zidentyfikowanych przez administrację publicznš, jak również bezporednich odbiorców - nauczycieli i dyrektorów szkół, a jednoczenie zmierzajš do uzgodnienia praktycznego wzorca współpracy i efektywnego działania, dzięki któremu szkoły podstawowe i gimnazja stanš się miejscami wspierajšcymi rozwój, motywację i zaangażowanie zarówno dzieci, jak i ich rodowisk. Wsparcie roli nauczyciela jako mentora i architekta twórczego rozwoju jest istotnš i palšcš kwestiš, bioršc pod uwagę rosnšcš liczbę zwalnianych nauczycieli, których wartoć dla społeczeństwa jest nie do przecenienia.
Podczas spotkania będzie miała miejsce dyskusja na temat rzeczywistych przeszkód oraz możliwoci wdrażania zmian w systemie nauczania, z perspektywy kwestii aktywizacyjnych oraz przyszłego rynku pracy.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
Kolejne spotkania odbędš się we Wrocławiu, Łodzi, Opolu, Katowicach, Gorzowie Wielkopolskim, Lublinie oraz Warszawie.
Więcej informacji udziela:
Magdalena Zaczek
e-mail: m.zaczek@innowacyjnaedukacja.org
tel.: 22 11 55 317; 601 155 616
www.innowacyjnaedukacja.org
|