W najbliższš rodę odbędzie się promocja ksišżki Tadeusza A. Kisielewskiego Janczarzy Berlinga. 1. Armia Wojska Polskiego 1943 1945.
Zapraszamy do Auli Muzeum AK w Krakowie. Obecny będzie autor wydawnictwa oraz red. Paweł Stachnik z Dziennika Polskiego.
W okresie PRL była propagandowym symbolem "przyjani i braterstwa broni ze Zwišzkiem Radzieckim". W III Rzeczypospolitej stała się tym, za co większoć Polaków uważała jš od poczštku: jednostkš sowieckich janczarów, którzy osadzili w Polsce namiestników Stalina.
Armia Berlinga była zbieraninš jakich mało: tworzyli jš komunistyczni renegaci, którzy opanowali jej aparat polityczny, sowieccy oficerowie, którzy mieli dopilnować, żeby nie wymknęła się ona z ręki Stalina, ale i przedwojenni polscy wojskowi, którym marzyła się kariera legionistów Piłsudskiego. Najliczniejszš grupę stanowiły jednak żołnierskie masy -zarówno ci, którzy "nie zdšżyli do Andersa" i chcieli uciec z "nieludzkiej ziemi", jak i wcieleni z poboru na ziemiach Rzeczypospolitej, w tym nawet oficerowie AK.
Tadeusz Kisielewski szczegółowo kreli tło powstania armii Berlinga, ukazuje panujšce w niej stosunki, prowadzi czytelnika przez krwawe pola jej bitew. Opowiada, co jej żołnierze robili w Katyniu i jak znaleli się w pobliżu Monte Cassino, a także opisuje ostatniš szarżę polskiej kawalerii.
Autor wykorzystał bogaty materiał ródłowy, często unikatowy, jak również wspomnienia byłych kociuszkowców, opublikowane tak dawno, że już niemal zapomniane. Dodatkowym walorem ksišżki sš liczne zdjęcia i dokumenty, niejednokrotnie publikowane po raz pierwszy.
Muzeum Armii Krajowej, ul. Wita Stwosza 12
|